دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

پرتاب دومین بالون فشار فوق‌العاده ناسا از خاک نیوزیلند

پرتاب دومین بالون فشار فوق‌العاده ناسا از خاک نیوزیلند

ناسا به عنوان بخشی از یک ماموریت علمی، دومین بالون فشار فوق‌العاده خود را از خاک نیوزیلند پرتاب کرد.

  به نقل از ناسا، برنامه بالون علمی (Scientific Balloon Program) ناسا در یک ماموریت با هدف پرواز ۱۰۰ روزه یا بیشتر در جو فوقانی زمین، دومین «بالون فشار فوق‌العاده» (SPB) خود را از فرودگاه واناکا در نیوزلند به فضا پرتاب کرد.

دبی فربرادر (Debbie Fairbrother)، مدیر برنامه بالون علمی ناسا گفت: داشتن دو بالون فشار فوق‌العاده برای پرواز در عرض‌های جغرافیایی میانی نیم‌کره جنوبی زمین، بیش از ۱۵ سال هدف ناسا بوده است و  بسیار هیجان‌زده هستم که این کار را انجام داده‌ایم. با این دو پرواز، خود را برای حمایت بیشتر و پیشرفته‌تر از علم در سال‌های آینده آماده می‌کنیم.

بالون دوم که رصدخانه فضایی «EUSO-۲» روی آن کار می‌کند، یک ماموریت علمی متعلق به دانشگاه شیکاگو (UChicago) است که براساس داده‌های جمع‌آوری‌شده در طول ماموریت سال ۲۰۱۷ انجام می‌شود.

رصدخانه EUSO-۲، ذرات پرتوهای کیهانی با انرژی فوق‌العاده را از فاصله فراتر از کهکشان ما هنگام نفوذ به جو زمین، شناسایی خواهد کرد. منشا این ذرات به خوبی مشخص نیست. بنابراین، داده‌های جمع‌آوری‌شده از EUSO-۲ می‌توانند به حل کردن این معمای علمی کمک کنند. علاوه بر این که EUSO-۲ یک مأموریت علمی به شمار می‌رود، هدف کلی آن، آزمایش کردن و بررسی کیفی فناوری بالون فشار فوق‌العاده برای پرواز است.

این پرتاب، دومین و آخرین کارزار پرتاب بالون سال ۲۰۲۳ ناسا در نیوزیلند است. نخستین بالون روز یکشنبه ۱۶ آوریل در ساعت ۱۱:۴۲ صبح به وقت نیوزیلند پرتاب شد.

فربرادر گفت: ناسا از عموم مردم دعوت می‌کند که این ماموریت‌ها را در سفرهای جهانی آنها در عرض‌های جغرافیایی میانی نیم‌کره جنوبی زمین دنبال کنند. مسیر پرواز بالون، تحت تاثیر سرعت و جهت باد در ارتفاع قرار دارد. این بالن‌ها بیشتر وقت خود را روی آب می‌گذرانند و برای عبور از هر گذرگاه زمینی، ناسا با وزارت امور خارجه آمریکا همکاری دارد تا مجوز پرواز بر فراز کشورها را هماهنگ کند.

ردیابی پروازها، اینجا به صورت عمومی در دسترس است. علاوه بر این، ناسا اطلاعات پرتاب و ردیابی بالون را در وب‌سایت www.nasa.gov/balloons و در سراسر پلتفرم‌های رسانه اجتماعی خود منتشر می‌کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *