ویدئوی جدیدی که از مرحله دوم موشک «فالکون۹» ثبت ‌شده است، زمین را مانند یک تیله آبی در پس‌زمینه نشان می‌دهد.

 به نقل از اسپیس، ویدئوی جدیدی که از مرحله دوم موشک «فالکون۹»(Falcon 9) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) در ارتفاعات بالای زمین گرفته شده است، سیاره ما را مانند یک تیله آبی زیبا نشان می‌دهد که ابرهای سفید، رگه‌های پیچیده‌ای را در آن پدید آورده‌اند.

این ویدئو زمانی گرفته شد که موشک فالکون۹، محموله خود شامل دو ماهواره مخابراتی را برای شرکت «اس‌ای‌اس»(SES) واقع در لوکزامبورگ، به مدار انتقالی زمین‌ایستا رساند. این بدان معناست که ویدئوی منتشرشده در توییتر اسپیس ایکس، احتمالا زمین را از ارتفاعی در حدود ۳۵۷۰۰ کیلومتر نشان می‌دهد.

موشک فالکون۹ حامل دو ماهواره «SES-18» و «SES-19»، روز ۱۷ مارس در ساعت ۷:۳۸ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی، از مجتمع پرتاب فضایی ۴۰ در «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال»(CCSFS) بلند شد. دو ماهواره SES که توسط شرکت «نورثروپ گرامن»(Northrop Grumman) ساخته شده‌اند، سرویس‌های داده را در آمریکا ارائه خواهند کرد.

ویدئوی جدید اسپیس ایکس به تعداد زیادی از تصاویر و ویدئوهای خیره‌کننده می‌پیوندد که از منظر فضا از زمین گرفته شده‌اند. شاید مشهورترین آنها، تصویر اصلی موسوم به «تیله آبی»(The Blue Marble) باشد که در دسامبر ۱۹۷۲ گرفته شده است. این عکس معروف، توسط فضانوردان ماموریت «آپولو۱۷» هنگام سفر به ماه و در ارتفاع حدود ۴۵ هزار کیلومتری گرفته شد. یکی از تکثیرشده‌ترین و پربازدیدترین عکس‌های تاریخ، این تصویر است که زمین را از دریای مدیترانه تا قطب جنوب نشان می‌دهد. این نخستین بار بود که قطب جنوب از فضاپیمای آپولو دیده شد.

عکس‌های زمین از منظر فضا، امروزه در انبوهی از طول موج‌های نور و توسط فضاپیماهای دولتی و خصوصی گرفته می‌شوند. چنین عکس‌هایی برای اهداف گوناگون، از جمله نظارت بر الگوهای آب‌وهوایی، اندازه‌گیری میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و حتی ردیابی آتش‌سوزی در جنگل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویدئوهایی مانند ویدئوی جدید فالکون۹ همچنان الهام‌بخش هستند و زیبایی و شکنندگی سیاره آبی‌ ما را یادآوری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *