مجله دیجی کالا/ بنیاد «ایکس‌پرایز» (XPrize Foundation) که انوشه انصاری مدیریت آن را بر عهده دارد، برای ساخت کیت‌های تشخیص ارزان‌تر و سریع‌تر کرونا جایزه‌ای ۵ میلیون دلاری درنظر گرفته است.

این رقابت که از هفته‌ی گذشته آغاز شده است، به گفته‌ی ایکس‌پرایز تا شش ماه ادامه دارد و اسامی برندگان در اوایل سال ۲۰۲۱ اعلام خواهد شد. هرچند تیم‌های داوطلب برای نام‌نویسی تا پایان آگوست فرصت دارند.

بنیاد جایزه‌ی ایکس سازمانی غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۹۴ (۱۳۷۳ خورشیدی) تأسیس شده و برای تشویق نوآوری‌هایی که به نفع بشریت است، مسابقاتی را برگزار می‌کند. در حال حاضر انوشه انصاری، کارآفرین و نخستین ایرانی که به فضا رفت، مدیرعامل این بنیاد است.

در بیانیه‌ی ایکس‌پرایز آمده است: «هدف از برگزاری این رقابت توسعه‌ی کیت‌های تست ارزان قیمت و با کاربری آسان برای تشخیص کووید-۱۹ است، به طوری که زمان پاسخگویی سریعی داشته باشند.» بر اساس گفته‌ی این سازمان، تست‌ها به طور مشخص باید زیر ۱۲ ساعت نتیجه را معلوم کنند، اگرچه برخی تست‌ها حتی در ۱۵ دقیقه می‌تواند به نتیجه برسد.

در حالی که هم‌اکنون کیت‌های تشخیص کرونا حدود ۱۰۰ دلار هزینه دارد، در این رقابت قیمت تمام شده‌ی هر کیت تشخیص نباید بیش از ۱۵ دلار شود. همچنین تیم‌های برنده باید بتوانند به مدت ۶۰ روز در هر هفته حداقل ۵۰۰ تست را انجام دهند و توانایی دستیابی به هزاران تست در هفته را نیز داشته باشند.

انوشه انصاری، در بیانه‌ی این جایزه گفت: «تست سریع، مقرون به صرفه و در دسترس برای مهار همه‌گیری ویروس کرونا و بازگشت ایمن به مدرسه، کسب‌وکار و دیگر مؤسسات مورد نیاز در جهان، بسیار مهم است.»

او افزود: «تست سریع کووید ایکس‌پرایز، الهام‌بخش بهترین تیم‌های کارآفرینی و علمی است تا کنار یکدیگر جمع شوند و برای ساخت کیت تست سریع و مقرون به صرفه همکاری کنند تا به جهان برای برخاستن دوباره یاری دهند.»

در این رقابت چهار دسته وجود دارد که تیم‌ها می‌توانند در یکی از آن‌ها شرکت کنند؛ خانگی، در محل، آزمایشگاه توزیع و آزمایشگاه توان-بالا. رقابت‌کنندگان می‌توانند روش‌های گوناگونی برای رسیدن به نتیجه‌ی آزمایش درنظر بگیرند؛ مانند تست‌های PCR که مواد ژنتیکی ویروس را شناسایی می‌کند یا تست‌هایی که پروتئین‌های ویروسی را تشخیص می‌دهد و تحت عنوان تست‌های آنتی‌ژن شناخته می‌شود.

این مسابقه پنج تیم برنده خواهد داشت که هر یک ۱ میلیون دلار جایزه دریافت می‌کنند و امکان برنده شدن بیش از یک تیم نیز در هر روش تشخیص وجود دارد. ایکس‌پرایز برای برگزاری این رقابت با «اوپن کووید اسکرین» (OpenCovidScreen) که مؤسسه‌ای غیرانتفاعی برای راهبری نوآوری‌ها در زمینه‌ی تشخیص کووید-۱۹ است همکاری می‌کند.

این بنیاد همچنین با پروژه‌ی «کووید آپولو» (COVID Apolo) که توسط شرکت سرمایه‌گذاری علوم زندگی RA Capital اداره می‌شود همکاری خواهد داشت تا برای توسعه‌ی بهترین ایده‌های این رقابت و تجاری‌سازی آن‌ها ۵۰ میلیون دلار فراهم کنند.

تاریخ نام‌نویسی برای این رقابت تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ (۱۰ شهریور ۱۳۹۹) اعلام شده است و تیم‌های علاقه‌مند می‌توانند برای نام‌نویسی به وب‌سایت بنیاد ایکس‌پرایز مراجعه کنند.
عکس کاور: Getty Images