روز گذشته برخی خصوصیات پردازنده‌های سری Ryzen 7000 افشا شد و حال دست یک افشاگر توییتری به بنچمارک کش و حافظه AIDA64 پردازنده دسکتاپی Ryzen 9 79000X رسیده است. این بنچمارک تا ۵۰ درصد افزایش پهنای باند نسبت به Zen 3 را به نمایش می‌گذارد.

یک افشاگر توییتری به نام HXL به نمونه بنچمارک حافظه و کش AIDA64 پردازنده Ryzen 9 7900X دست یافته است. این بنچمارک پهنای باند L3 و تاخیر حافظه پردازنده Zen 4 را به نمایش می‌گذارد و از پیشرفت چشم‌گیر در عملکرد نسبت به نسل قبلی حکایت دارد.

پردازنده Ryzen 9 7900X به ۱۲ هسته و ۲۴ رشته مجهز شده و قادر است به فرکانس پایه ۴.۷ و فرکانس بوست ۵.۶ گیگاهرتز دست پیدا نماید. این پردازنده از توان طراحی گرمایی ۱۷۰ وات برخوردار است و به ۷۶ مگابایت کش دسترسی دارد.

این پردازنده که در کلاس Ryzen 9 5900X ظاهر می‌شود، قرار است عملکرد بهتری نسبت به Core i7-12700K از خود به نمایش بگذارد. 

در بنچمارک حافظه، سرعت خوانش حافظه ۱۴۹۴.۸ گیگابایت بر ثانیه و سرعت نگارش ۱۴۴۵.۷ گیگابایت بر ثانیه مشاهده شده است. سرعت کپی حافظه نیز ۱۴۷۶.۶ گیگابایت بر ثانیه خواهد بود و تاخیر نیز به ۱۰.۱ نانوثانیه رسیده است.

البته نمی‌دانیم سیستم مورد استفاده در بنچمارک به جز پردازنده چه خصوصیاتی داشته، اما حدس می‌زنیم از حافظه DDR5 استفاده شده باشد.

در نمودار مشاهده می‌کنید که پردازنده Ryzen 9 7900X تا ۴۷ درصد پهنای باند L3 بهتری نسبت به Core i9-12900K دارد و ۵۰ درصد نسبت به نسل قبلی AMD پیشرفت داشته است. در بخش کپی L3 نیز این تراشه تا ۳ برابر از رقیب آلدر لیک خود سریع‌تر بوده است.

تاخیر Ryzen 9 7900X نیز نسبت به تمامی رقبا از همه کمتر است. خوب است بدانیم که در بنچمارکی مشابه، پردازنده ۱۲۹۰۰K تاخیر دو برابر بیشتر و ۲۱.۸ نانوثانیه‌ای دارد.

پردازنده‌های Ryzen 7000 تا ۸۰ مگابایت کش در اختیار دارند که این معیار برای آلدر لیک حداکثر ۶۸ مگابایت است. از این رو انتظار داریم این محصولات در بنچمارک‌های حافظه عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارند.