دیجیزا/ مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک انتظار دارد ماه‌نشین اسپیس ایکس یا همان استارشیپ تا پیش از ماموریت ماه در سال ۲۰۲۴ آماده شود.
زمانی که از ماسک در توییتر درباره برنامه زمانی طراحی این ماه‌نشین استارشیپ برای سال ۲۰۲۴ سوال پرسیده شد، مدیرعامل اسپیس ایکس در پاسخ گفت: «احتمالا زودتر از این زمان.»
توییت اخیر جدیدترین اظهارنظر ماسک درباره پروژه آرتمیس ناسا محسوب می‌شود. چند روز پیش و زمانی که مشخص شد ناسا از برنامه زمانی برای توسعه لباس جدید فضانوردان سفر به ماه عقب است و احتمالا تا سال ۲۰۲۵ چنین لباسی آماده نمی‌شود، ماسک اعلام کرد که در صورت نیاز اسپیس ایکس می‌تواند به تکمیل لباس کمک کند.

اسپیس ایکس چند ماه پیش قرارداد ۲.۸۹ میلیارد دلاری ناسا برای طراحی یک ماه‌نشین را برنده شد. شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک برای دستیابی به این قرارداد با دو کمپانی دیگر رقابت کرد که یکی از آن‌ها، بلو اوریجین جف بزوس بود.
بلو اوریجین نسبت به این قرارداد اعتراض کرد که نتیجه اولیه‌اش تعلیق قرارداد از سوی دیوان محاسبات ایالات متحده آمریکا (GAO) بود. اما در نهایت و نزدیک به ۲ هفته پیش GAO اعتراض بلو اوریجین را رد کرد و در همان روز ۳۰۰ میلیون دلار دیگر به اسپیس ایکس برای پیشبرد برنامه‌ها بودجه اختصاص داده شد.
پروژه آرتمیس می‌خواهد پس از دهه‌ها بشر را دوباره به ماه ببرد، اما برنامه زمانی اعلام شده از سوی ناسا کمی غیرممکن بنظر می‌رسد. آژانس فضایی آمریکا می‌خواهد بشر دوباره در سال ۲۰۲۴ پا روی ماه بگذارد، اما این تاریخ بسیار جاه‌طلبانه است و هنوز باید کارهای زیادی انجام شود.
با وجودی که ماسک از آماده شدن ماه‌نشین اسپیس ایکس تا قبل از ۲۰۲۴ خبر داده، انجام چنین سفری در ۲۰۲۴ کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد، مخصوصا که لباس مدنظر ناسا تا این سال آماده نخواهد شد. این احتمال وجود دارد که در صورت شکست در برنامه زمانی کنونی، سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ شاهد انجام چنین ماموریتی باشیم و بشر پس از آن برای سفر به مریخ آماده شود.