دیجیزا/ سال گذشته، شاهد رونمایی از سری آیفون ١٢ بودیم. یکی از محبوب‌ترین گوشی‌های این سری، همان نسخه استاندارد آیفون ١٢ بود. هر چند این گوشی از نمایشگری با رفرش ریت ۶٠ هرتز برخوردار است و این یک نقطه ضعف بزرگ است. اما با این وجود، کیفیت این نمایشگر در چه حد است؟ در ادامه، به امتیاز DxO نمایشگر آیفون ١٢ نگاهی داریم.

همان طور که گفتیم، اپل سال گذشته در مراسم پر حاشیه خود از iPhone 12 خود با اینترنت ۵G و نمایشگری کاملاً تخت رونمایی کرد. این گوشی، از نمایشگر OLED استفاده می‌کند.

مجموعه DxOMARK، پس از گذشت نزدیک به یک سال بالأخره بخش نمایشگر این گوشی را تحت تست‌های خود قرار داده است. به وسیله این تست‌ها، اکنون می‌دانیم که نمایشگر آیفون ١٢ چه عملکردی دارد. اما پیش از رسیدن به امتیاز DxO آیفون ١٢، برای یادآوری نگاهی به مشخصات این گوشی در بخش نمایشگر داریم:

پنل از نوع OLED

قطر ۶.١ اینچی (نسبت صفحه نمایش به بدنه ٨۴.٩ درصدی)

وضوح ٢,۵٣٢×١,١٧٠ نمایشگر

رفرش ریت ۶٠ هرتزی

نسبت تصویر ١٩.۵:٩

                                                                            ریز امتیازات نمایشگر آیفون ١٢ در DxOMARK

آیفون ١٢ در بخش نمایشگر DxOMARK، موفق به کسب نمره نهایی ٨۵ شده است. این نمره، نشان می‌دهد که آیفون ١٢ دارای نمایشگری با کیفیت بالا است. به طور مثال، این امتیاز بالاتر از گوشی مانند آیفون ١١ پرو مکس است که پرچمدار اصلی اپل در سال ٢٠١٩ میلادی بود. از سوی دیگر، کیفیت نمایشگر این گوشی در حد هواوی P40 Pro است. در نهایت، امتیاز DxO نمایشگر آیفون ١٢ کم‌تر از برادران بزرگ‌تر آن مانند آیفون ١٢ پرو یا آیفون ١٢ پرو مکس است. هر چند که رفرش ریت ۶٠ هرتزی این گوشی، یک نقطه ضعف بزرگ محسوب می‌شود. اما می‌توان با توجه به کیفیت نمایشگر آیفون ١٢، تا حدودی از این موضوع چشم پوشی کرد.

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، این گوشی در رتبه ١٨ بخش تست نمایشگر DxOMARK جای خوش کرده است. همچنین در برابر دیگر رقبا، این گوشی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. در عکس زیر، می‌توانید مقایسه از تصویر نمایش داده شده بر روی نمایشگر آیفون ١٢ را با آیفون ١٢ پرو، گلکسی اس ٢١ اولترا نسخه اگزینوس و شیائومی می ١١ ببینید:

                 به ترتیب از چپ به راست: مقایسه تصویر نمایش داده شده بر روی آیفون ١٢ با آیفون ١٢ پرو، گلکسی اس ٢١ اولترا نسخه اگزینوس و شیائومی Mi 11

نقاط ضعف و نقاط قوت نمایشگر iPhone 12

مانند هر گوشی دیگری، آیفون ١٢ نیز نقاط ضعف و نقاط قوت خاص خودش را دارد. به گفته DxOMARK، این گوشی در بخش نقاط قوت دارای مواردی مانند زاویه دید مناسب، کنتراست و روشنایی بالای نمایشگر، اعوجاج تصاویر مدیریت شده، میزان گامای متعادل و تغییر رنگ کم نقص می‌باشد. اما در مقابل نمایشگر iPhone 12 از مشکلاتی مانند هاله زرد در بیشتر مواقع تست شده، درخشندگی کم، تأثیر گذاری شدید حالت فیلتر نور آبی بر روی روشنایی و رنگ‌ها و رفرش ریت پایین رنج می‌برد.

نظر شما در مورد عملکرد نمایشگر این گوشی چیست؟ آیا آیفون ١٢ را می‌پسندید؟ رفرش ریت بالاتر را ترجیح می‌دهید یا کیفیت بیشتر را؟