اپل در رویداد سالانه WWDC این هفته اعلامیه‌های مختلفی داشت که iOS 16 یکی از برجسته‌ترین آنها بود. آخرین نسخه سیستم عامل آیفون، تعدادی ویژگی بسیار خوب مانند تقسیم‌بندی تصویر برای تصاویر پس‌زمینه صفحه قفل، توانایی برش‌دادن سوژه‌ها در تصاویر با استفاده از یادگیری ماشینی و اعلان‌های زنده روی صفحه قفل را به همراه دارد. با این حال، چند ویژگی iOS 16 وجود دارد که ممکن است برای کاربران اندروید آشنا باشد. ما نگاهی به برخی از ویژگی های iOS 16 می‌اندازیم که اپل از اندروید قرض گرفته یا شاید هم به سرقت برده است.

۱. زیرنویس زنده
شاید برجسته‌ترین ویژگی iOS 16 که از اندروید گرفته‌شده، Live Captions باشد که یعنی زیرنویس همزمان را برای مکالمات، صدا و ویدیوها. این مورد با قابلیت زیرنویس زنده Google (که در سال ۲۰۱۹ معرفی شد) یکسان است. در این ویژگی با استفاده از یادگیری ماشینی زیرنویس برای هر صدایی که از گوشی پخش می‌شود، می‌تواند درج شود.

اپل همچنین اعلام کرد که iOS 16 از Live Caption برای تماس‌های Facetime پشتیبانی می‌کند. راه حل Google از قبل از تماس‌های تلفنی، تماس‌های ویدیویی و به طور کلی پیام‌های صوتی پشتیبانی می‌کند. در هر صورت، ما خوشحالیم که اکنون هر دو پلتفرم از این ویژگی خوب می‌توانند استفاده کنند.

۲. ویجت‌های صفحه قفل
یکی از ویژگی‌های بارز iOS 16 که توسط اپل تبلیغ می‌شود، افزودن ویجت‌های صفحه قفل بود. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعاتی مانند آب‌وهوا، رویدادها، مناطق زمانی و زنگ هشدار را از صفحه نمایش قفل‌شده خود مشاهده کنید. حتی می‌توانید چندین صفحه قفل داشته باشید که به نظر بسیار زیبا می‌رسد. این یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که از نظر فنی ابتدا در اندروید فعال بود.

در واقع، ویجت‌های صفحه قفل در سال ۲۰۱۲ با ورود اندروید ۴.۲ در اندروید شروع به کار کردند. این ویژگی امکان افزودن ساعت، تقویم و سایر عناصر را به صفحه‌قفل را فراهم می‌کند. متأسفانه اندروید ۵.۰ تقریباً به طور کامل این ویژگی را حذف کرد. با این حال، نسخه‌های تعدیل شده اندروید مانند One UI سامسونگ همچنان مجموعه‌ای از ویجت‌های از پیش تعیین‌شده را ارائه می‌دهند.

۳. کتابخانه عکس مشترک
Google Photos مدت‌هاست که امکان اشتراک‌گذاری آلبوم‌ها با عزیزان‌تان را فراهم می‌کند. همچنین، به آنها هم اجازه داده می‌شود که عکس‌های خود را به مجموعه اضافه کنند. سرویس گوگل همچنین به شما اجازه می‌دهد که عکس‌های شخصی خاص را به یک آلبوم اضافه کنید. مثلاً در صورت تمایل می‌توانید تمام عکس‌های مادربزرگ خود را به صورت خودکار به یک آلبوم اضافه کنید. علاوه بر این، این سیستم بر اساس افرادی که در عکس هستند، مخاطبین را برای اشتراک‌گذاری به شما پیشنهاد می‌کند.

اپل نیز در iOS 16 از این ویژگی تقلید کرده است. البته چند ترفند انحصاری اضافه کرده است. کتابخانه عکس مشترک iCloud به شما اجازه می‌دهد که کتابخانه عکس و فیلم خود را با حداکثر پنج نفر دیگر به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید بر اساس تاریخ شروع یا افرادی که در عکس‌ها نشان داده شده‌اند، انتخاب کنید چه چیزی به کتابخانه اضافه شود. این ویژگی بسیار جالب و کاربردی به نظر می‌رسد.

۴. ترجمه متن موجود در عکس
اپل از روش‌های مختلف یادگیری ماشینی را پذیرفته است و iOS 16 نیز کاربرد ساده دیگری را از این فناوری نشان می‌دهد. در iOS 16 می‌توانید به سادگی دوربین خود را به سمت یک متن، خواه متن کتاب یا یک تابلو در خیابان بگیرید و از آن عکس بگیرید. سپس، ترجمه آن را تحویل خواهید گرفت.

اما دستگاه‌های اندرویدی سال‌هاست که این ویژگی را از طریق برنامه Google Translate ارائه می‌دهند. هنوز هم ویژگی گوگل کاربر‌دی‌تر است. زیرا گوگل می‌تواند به شما به صورت زنده و در حالی که هنوز دکمه شاتر را فشار نداده‌اید، ترجمه را نشان دهد.

۵. پنجره‌های اپیلیکیشن با قابلیت تغییر اندازه
ادر واقع، این مورد ویژگی iOS 16 نیست، بلکه ویژگی انحصاری iPad OS 16 است. با این حال، توانایی جدید آی‌پد برای تغییر اندازه پنجره‌ اپلیکیشن‌ها، دقیقاً همانی است که بسیاری از تبلت‌های سامسونگ چند سالی است که ارائه کرده‌اند.

سامسونگ سال‌هاست که پنجره‌های برنامه‌های با قابلیت تغییر اندازه و همپوشانی روی تبلت‌های خود ارائه می‌کند. این ویژگی در حالت Dex، روی خود تبلت یا از طریق نمایشگر خارجی قابل‌مشاهده است.

۶. لغو/زمان‌بندی ارسال ایمیل‌ها
علاوه بر این، اپل از قابلیت لغو ارسال ایمیل در اپلیکیشن Mail خود به همراه قابلیت زمان‌بندی ارسال ایمیل خبر داد. اگر متوجه شوید که اشتباه تایپی کرده‌اید یا نامه را برای شخص اشتباهی ارسال کرده‌اید، می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید.

هر دوی این ویژگی‌ها مدت‌هاست که در جیمیل هستند. واگرد ارسال برای اولین بار به عنوان یک ویژگی آزمایشی در سال ۲۰۰۹ ارائه شد. در هر صورت، این توابع در جیمیل برای اندروید، PC و iOS در دسترس هستند.

گفتنی است که این موارد تنها ویژگی‌ ویژگی اپل iOS 16 نیستند که اپل از اندروید قرض گرفته است. ویژگی‌هایی مانند بازخورد لمسی برای صفحه‌کلید از پیش نصب‌شده و ناوبری چند مرحله‌ای برای مدتی در اندروید و برنامه‌های مرتبط Google وجود داشته است.