دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

۵۷ ماهواره استارلینک به همراه ۲ ماهواره دیگر به فضا رفت

۵۷ ماهواره استارلینک به همراه ۲ ماهواره دیگر به فضا رفت

دیجیزا/ شرکت اسپیس ایکس دهها ماهواره اینترنتی استارلینک دیگر را ساعاتی پیش روانه مدار زمین کرد. پرتاب این ۵۷ ماهواره استارلینک این بار با دو ماهواره کوچک تصویربرداری از زمین همراه بود.

تقریباً ۹ دقیقه پس از بلند شدن از مرکز فضایی کندی(KSC) و سکوی پرتاب مجتمع ۳۹A، پیشران موشک “فالکون ۹” موسوم به “B۱۰۵۱” یک فرود نرم را روی کشتی تجربه کرد، اما متأسفانه هیچ یک از دو کشتی که برای گرفتن قسمت جدا شده از دماغه موشک طراحی شده اند، موفق نشدند کار خود را به درستی انجام دهند.

این چهارمین باری بود که کشتی بدون سرنشین اسپیس ایکس از بندر کاناورال فلوریدا برای انجام وظایف فرود در پی پرتاب ماهواره های استارلینک خارج شد. همچنین این پنجمین پرتاب موفقیت آمیز برای مرحله اول موشک “فالکون ۹” موسوم به “B۱۰۵۱” بود.

اسپیس ایکس از سال ۲۰۱۹ تاکنون ۱۰ مأموریت استارلینک را با موفقیت به اتمام رسانده است و این پرتاب، دوازدهمین مأموریت این شرکت در سال ۲۰۲۰ بود. این پرتاب ها با استفاده از موشک های قابل استفاده مجدد این شرکت انجام می شود که امکان افزایش نرخ انجام پرتاب های فضایی را فراهم می آورد.

این شرکت فضایی خصوصی به تازگی موفق به بازگرداندن دو فضانورد ناسا از ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) و فرود آوردن آنها روی زمین شده است که این اولین بار است که یک شرکت خصوصی انسان را به ایستگاه فضایی پرتاب کرده و به زمین بازگردانده است. 

داخل دماغه موشک “فالکون ۹” تعداد ۵۷ ماهواره اینترنتی قرار داشت که این ماهواره ها به عنوان بخشی از صورت فلکی ماهواره ای استارلینک به صدها ماهواره دیگر که در حال چرخش در مدار زمین هستند، پیوستند. با احتساب این ۵۷ ماهواره، این شرکت تاکنون ۵۹۵ ماهواره استارلینک را روانه فضا کرده است.

“ایلان ماسک” بنیانگذار و مدیرعامل اسپیس ایکس گفت که این شرکت قبل از ارائه حداقل پوشش اینترنتی ممکن، به ۴۰۰ تا ۸۰۰ ماهواره استارلینک در مدار نیاز دارد. با نزدیک شدن این شرکت به هدف خود، اسپیس ایکس اعلام کرده است که برنامه بتای خود را گسترش می دهد و طی آن، خدمات خود را برای در دسترس بودن جهانی نهایی آزمایش می کند.

البته کارهای دیگری نیز وجود دارد که اسپیس ایکس در تلاش است با انجام آنها پروژه استارلینک را به بهره برداری کامل برساند. اخیراً این شرکت از کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده برای نصب حداکثر یک میلیون ترمینال کاربری تأییدیه گرفته است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *