مجله ایلیاد/ دوقلوهایی همسان به نام‌های «هوگو و راس ترنر» تصمیم گرفتند سالم‌تر بودن رژیم غذایی گیاهخواری نسبت به رژیم غذایی گوشتخواری در بدن خود را مورد بررسی قرار دهند. این دوقلوها به‌صورت عادی در جای‌جای جهان می‌گردند و در چیزهای مختلف کاوش می‌کنند. آن‌ها اخیراً تصمیم گرفته‌اند از شرایط مشابه بودن ژنتیک خود در راستای موضوعی علمی استفاده کنند.

این دوقلوها تحت نظر بخش تحقیقات دوقلوهای کینگ کالج لندن، به مدت ۱۲ هفته دو رژیم غذایی کاملاً متفاوت را دنبال کردند. هوگو به‌طور خاص فقط گیاهخواری کرد و راس گوشت و محصولات لبنی مصرف کرد.

در این مطالعه از مشابه بودن ژنتیک دوقلوهای همسان استفاده شد تا تاثیر رژیم غذایی و ورزش و نحوه‌ی پاسخ بدن به غذاهای مختلف مورد بررسی دقیق‌تر قرار گیرد. نتایج این مطالعه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ محققین دریافته‌اند که هوگو با رژیم غذایی گیاهخواری نسبت به راس کاهش کلسترول خون جدی را تجربه کرده است و همچنین مقاومت بدن وی نسبت به دیابت نوع ۲ نیز افزایش محسوسی داشته است.

به گفته‌ی هوگو، مواجه شدن با رژیم غذایی گیاهخواری در هفته‌های اول چالشی جدی محسوب می‌شود و فرد گیاهخوار اشتهای عجیبی به گوشت و پنیر و دیگر غذاهای اینچنینی در خود حس می‌کند، ولی پس از چند هفته این حالت از بین می‌رود و فرد به رژیم گیاهخواری عادت می‌کند و حتی تا حدودی نسبت به قبل احساس پُرانرژی بودن می‌کند.

رژیم گیاهخواری باعث می‌شود سطح قند خون وضعیت پایدارتری پیدا کند و انرژی فرد افزایش پیدا کند، ولی گوشتخواری باعث می‌شود انرژی فرد در طول روز افزایش و کاهش‌های جدی را تجربه کند. همچنین گیاهخواری باعث می‌شود گوناگونی باکتری‌های موجود در سیستم گوارش به شدت کاهش پیدا کند، ولی گوشتخواری پایدار کننده‌ی گوناگونی این باکتری‌ها است.
 
در تئوری، این وضعیت باعث می‌شود که فرد گیاهخوار نسبت به فرد گوشتخوار نسبت به بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر باشد. در تحقیقات گذشته مشخص شده است که پاسخ بدن دوقلوها به غذاهای یکسان متفاوت بوده است. در برخی افراد غذاهای خاص باعث افزایش قند خون و انسولین می‌شود؛ در صورتی که همان غذاها در افراد دیگر می‌تواند چربی خون و بیماری‌های قلبی را باعث شود.

دانشمندان ثابت کرده‌اند که دلیل این تفاوت به باکتری‌های روده‌ای برمی‌گردد. اگرچه ژنتیک در نحوه‌ی هضم و جذب غذا در بدن انسان اهمیت بالایی دارد، ولی میکروب‌های موجود در سیستم گوارش نیز نقش مهمی در این موضوع دارند.

دانشمندان نشان داده‌اند که در دوقلوهای همسان نیز تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد از میکروب‌های موجود در روده مشابه یکدیگر هستند و به همین خاطر سوخت و ساز غذا در بدن آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است و پاسخ بدن آن‌ها نسبت به غذاهای مشابه نیز با هم فرق دارد.