«لنز» گوگل می‌تواند از روی عکس‌های اسکن شده، حشرات و گیاهان را شناسایی کند و درباره آن‌ها اطلاعات بدهد. این لنز همچنین قابلیت ترجمه متون خارجی را نیز دارد.

به گزارش روزنامه سان، اندروید به تازگی راهکار جدیدی برای مردمی که یک بار توسط حشرات گاز گرفته یا گزیده شده‌اند، ارائه داده است. تلفن‌های دارای سیستم عامل اندروید می‌توانند تشخیص دهند که آیا عنکبوت یا حشره‌ای که در یک خانه زندگی می‌کند خطرناک است یا خیر.

تلفن اندرویدی شما این قدرت را دارد که از طریق لنز گوگل عنکبوت‌ها یا حشرات در کمین خانه شما را شناسایی کند. قابلیت جدید اندروید می‌تواند نشان دهد که آیا شما یک موجود بی ضرر یا حشره‌ای خطرناک تر در اطراف خود دارید. لنز گوگل روی اکثر گوشی‌های اندرویدی کار می‌کند و به طور جدی قدرتمند است. شعار لنز گوگل «جستجوی آنچه می‌بینید» است.

این فابلیت به شما امکان می‌دهد عکس‌هایی را که می‌گیرید،اسکن کنید و لنز گوگل آن را شناسایی کند. به عنوان مثال، می‌توانید از یک گیاه عکس بگیرید و لنز گوگل آن را شناسایی می کند. اما می‌توانید عکس عنکبوت‌ها و حشرات را نیز اسکن کنید تا لنز گوگل آن‌ها را شناسایی کند. لنز گوگل می‌تواند گونه و برخی اطلاعات در مورد حشره به تصویر کشیده شده در عکس را نشان دهد. ابتدا با استفاده از گوشی اندرویدی خود عکس بگیرید. سپس برنامه Google Photos را باز کنید. حالا عکس را انتخاب کنید و سپس روی گزینه «لنز» (lens) که یک نماد مربع با یک نقطه در وسط دارد ضربه بزنید. بعد به سادگی جزئیات را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی شناسایی شده است.

اما پیش از این کار باید یک سری موارد رعایت کنید، برای شروع، باید یک تصویر روشن و واضح بگیرید تا لنز گوگل به درستی کار کند. هرچه کیفیت تصویر بهتر باشد، احتمال بیشتری برای دریافت نتیجه دقیق خواهید داشت.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که «گوگل لنز» برنامه‌ای کامل نیست و ممکن است در مورد ارائه اطلاعات اشتباه کند. بنابراین اگر «گوگل لنز» موجودی را به‌عنوان بالقوه خطرناک (یا نه) تشخیص می‌دهد، بهتر است در یک سری سایت‌ها برای تایید این اطلاعات نیزجست و جو کنید تا از هر جهت مطمئن شوید.

لنز مترجم

با این حال؛ «لنز گوگل» می‌تواند کارهای خیلی بیشتری از شناسایی گیاهان و حیوانات انجام دهد. همچنین می‌تواند متن به زبان خارجی را ترجمه کند، محصولات مشابه و مکان خرید آن‌ها را شناسایی کند، جزئیات کارت ویزیت را در فهرست مخاطبین شما ذخیره کند و مکان‌های دیدنی، ساختمان‌ها و نقاشی‌های معروف را شناسایی کند.

لنز گوگل مانند یک موتور جستجوی بصری برای دنیای اطراف شما عمل می‌کند.  بنابراین سعی کنید از این لنز برای دریافت اطلاعات  برخی از عکس‌هایی که قبلا گرفته‌اید استفاده کنید تا ببینید لنز گوگل چگونه عمل می‌کند. گوشی‌های آیفون نیز دارای ویژگی مشابهی به نام «ویزوال لوک آپ» (Visual Lookup) است.