بررسی های کارشناسان نشان می دهد روند فعلی خشکسالی در بخش هایی از ایالات متحده همچون منطقه کالیفرنیا ادامه داشته و بیابان این منطقه در حال گسترش بیشتر به سمت غرب است.

گرمایش زمین و خشکسالی های پیش آمده باعث بروز شرایط بحرانی در برخی مناطق ایالات متحده آمریکا از جمله کالیفرنیا شده است. این وضعیت علاوه بر افزایش آتش ‌سوزی ‌های جنگلی، پیامدهای کمتر شناخته شده دیگری نیز دارد.
در ماه جاری، آستانه دمای ۵۰ درجه سانتیگراد در ژوئن در دره مرگ کالیفرنیا ثبت شده که رکورد ۱۰۰ ساله را شکست. در این میان ماه های اول سال ژانویه، فوریه و مارس خشک ترین ماه های ثبت شده بودند. این شرایط تنها مختص به کالیفرنیا نبود و  تنها حدود ۱۵ سانتیمتر باران در مرطوب ترین ماه های سال در نوادا بارید.

در اوایل ژوئن، رطوبت بسیار کم خاک بیشتر از حدی بود که در اواخر تابستان و اوایل پاییز باید باشد. در برخی از بخش‌های کالیفرنیا، خاک‌ ۴۰ درصد خشک ‌تر از مدت مشابه سال ۲۰۱۶ است که یک خشکسالی تاریخی بود. مشکل این است که وقتی میزان بارندگی به کمترین حد خود می رسد، تقاضای آب برای کشاورزی و مردم افزایش می یابد. 

کارشناسان هواشناسی هشدار می دهند :صحرای کالیفرنیا در حال خشک شدن شدید و سریع است که با تغییرات آب و هوایی مرتبط بوده و متاسفانه با پدیده دو ساله لا نینا تشدید شده است. این روند در جنوب غربی کشور آمریکا و مناطقی چون آریزونا، نوادا و یوتا بارزتر است، اما در سراسر غرب، حتی در کوه های راکی نیز دیده می شود. در این میان پیش بینی می شود طی ۴ دهه آینده هوای کالیفرنیا ۶ درجه سانتیگراد گرمتر شود.

 این پیش بینی در حالی صورت می گیرد که همه ۵۸ منطقه موجود در کالیفرنیا در وضعیت بحرانی هستند. خشکسالی با کاهش پوشش برف در غرب ایالات متحده در طول زمستان، ذوب سریعتر پوشش برف با افزایش دما، و تبخیر بیشتر رطوبت از زمین آشکار می شود. ذوب برف که با افزایش دما تسریع می‌شود، خطر سیل را به خصوص در سطوح خشک، غیرقابل نفوذ یا بتنی افزایش می‌دهد.

بررسی های انجام شده همچنین نشان می دهد پوشش گیاهی کالیفرنیا نیز در حال تغییر است. گیاهان به تعداد زیاد می میرند و درختان ضعیف شده و مستعد بیماری می شوند.

در مورد آتش‌سوزی‌های جنگلی، تا اوایل ژوئن، از ابتدای سال تاکنون ۲۰۰۰ آتش‌سوزی در کالیفرنیا رخ داده است. خشکسالی و گرمای شدید به سادگی باعث سوختن پوشش گیاهی شده و شروع و گسترش سریع آتش سوزی را آسان تر کرده است. به گزارش دیجیزا، در سال ۲۰۱۸ ، مخرب ترین آتش سوزی های جنگلی در تاریخ این ایالت رخ داد و پنج مورد از ۲۰ آتش سوزی بزرگ در تاریخ کالیفرنیا تنها در سال ۲۰۲۰ رخ داد. پیش بینی می شود به دلیل خاک های خشک و پوشش گیاهی، یک فصل آتش سوزی بی سابقه در انتظار این منطقه باشد.

 خشکسالی در غرب ایالات متحده عواقبی جدی بر سطوح دو مخزن بزرگ، دریاچه مید و دریاچه پاول داشته است. در مواجهه با کمبود آب قریب الوقوع، اداره آب نوادای جنوبی، که تامین آب لاس وگاس را مدیریت می کند، گفت: ما ۳۰ متر با قطع شدن آب ۲۵ میلیون آمریکایی فاصله داریم. ۸۰ درصد از آب رودخانه کلرادو در کشاورزی استفاده می شود و ایالت ها در حال اجرای طرحی برای تبدیل مزارع به تولید محصولات کم مصرف هستند.