انویدیا بی سر و صدا سرگرم آماده کردن پردازنده های گرافیکی جدید سری GeForce RTX 40 برای استفاده در لپ تاپ‌ها است که حالا یکی از آن‌ها خود را نشان داده است. به نظر می‌رسد RTX 4050 یک گرافیک اقتصادی برای لپ تاپ‌های گران قیمت باشد. با ما همراه شوید.

در حالی که تاکنون انویدیا هیچ اشاره رسمی به گرافیک‌های مخصوص لپ تاپ سری GeForce RTX 40 نکرده، اما بدیهی است مشغول کار بر روی آنها باشد. در واقع هر دو اینتل و AMD پردازنده‌های جدیدی عرضه می‌کنند که بدون همراهی گرافیک‌های جدید نمی‌شود.

به زودی اینتل پردازنده‌های مرکزی نسل سیزدهمی Core را رونمایی می‌کند و شواهد نشان می‌دهد برخی از لپ تاپ‌های مجهز به آنها دارای گرافیک لپ تاپ GeForce RTX 4050 انویدیا هستند.

رکوردهای به ثبت رسیده یک لپ تاپ مجهز به پردازنده نسل سیزدهمی Core i7-13700H اینتل را با گرافیک RTX 4050 نشان می‌دهد. ظاهراً Core i7-13700H یک پردازنده ۱۴ هسته‌ای با توانایی اجرای هم زمان بیست Thread است.در طرف دیگر RTX 4050 یک گرافیک مخصوص لپ تاپ با توان طراحی گرمایی ۴۵ وات است که می‌تواند در بخش بزرگی از لپ تاپ‌های گیمینگ و رده بالا مورد استفاده قرار بگیرد.

ترکیب سخت افزاری مورد بحث بر روی یک لپ تاپ با شناسه NP960XFH از سامسونگ به ثبت رسیده که احتمالاً نسخه ارتقا یافته‌ای از لپ تاپ Galaxy Book Pro باشد. نسل فعلی دارای پردازنده نسل دوازدهمی سری vPRO اینتل و گرافیک Arc اینتل است. البته گرافیک مجزا Arc اینتل در لپ تاپ گلکسی بوک پرو سامسونگ اختیاری است.

ممکن است اوایل سال میلادی پیش رو شاهد معرفی پردازنده‌های گرافیکی مخصوص لپ تاپ سری RTX 40 در جریان نمایشگاه CES 2023 باشیم.

جالب اینکه امتیاز به ثبت رسیده گرافیک لپ تاپ RTX 4050 انویدیا در تست PugetBench Premiere Pro حدود ۱۷ تا ۳۲ درصد بالاتر از RTX 3050 است.