یک عکاس نجومی ویدیویی دیدنی از گذر تلسکوپ جیمز وب در آسمان شب ثبت کرد.

یک عکاس نجومی آماتور که برای ثبت تصویری از یک سحابی آماده شده بود، موفق شد تلسکوپ فضایی جیمز وب را هم در حالی که فضا را به سوی نقطه‌ی لاگرانژی ۲ می‌پیمود، در تصاویر خود ثبت کند.

عکاس نجومی آماتور، «اتان گون» (Ethan Gone) به‌تازگی برای عکاسی از یک سحابی بیرون رفته بود اما در نهایت حاصل کار او یک ویدیوی تماشایی تایم‌لپس از تلسکوپ فضایی تازه پرتاب شده‌ی جیمز وب شد؛ در حالی که فضا را با سرعت می‌پیمود و در آسمان شب رخ‌نمایی می‌کرد.

این عکاس در ابتدا قصد داشت تا از سحابی آمریکای شمالی و سحابی روزت عکاسی کند. اما در حالی که دوربین خود را به سوی این منطقه از آسمان گرفته بود، کنجکاو شد که آیا تجهیزاتش می‌تواند تلسکوپ فضایی جیمز وب را که با پرتاب در روز کریسمس ۲۰۲۱ خبرساز شده بود، شکار کند؟

اتان گون گفت: «وقتی دیدم که فضاپیمیا جیمز وب بین فریم‌ها حرکت می‌کند، متوجه شدم که می‌توانم یک ویدیوی تایم‌لپس از حرکت آن در آسمان شب تهیه کنم.»

در عکس‌های گرفته شده در آن شب، تلسکوپ فضایی جیمز وب ۲۶ ساعت پس از پرتاب، در حال پرواز از کنار یک سحابی واقع در نزدیکی ستاره‌ی «نظام» (Alnilam) ستاره‌ی میانی و درخشان‌ترین ستاره‌ی کمربند جبار دیده می‌شود.

گون افزود: از تماشای نقطه‌ی کوچکی که در حال پرواز است، که امید و کنجکاوی ما را به جهان تاریک و سرد و در عین حال باشکوه می‌برد، بسیار خوشحال و پراحساس هستم بنابراین تصمیم گرفتم یک ویدیو بسازم به امید اینکه احساسات را با افراد بیشتری به‌اشتراک بگذارم.»

پس از پردازش عکس‌ها در روز بعد، او متوجه سحابی در پس‌زمینه شد؛ یک ویژگی کیهانی در پس‌زمینه که تقریبا ۱۳۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. با تبدیل فریم‌ها به ویدیوی تایم‌لپس با رزولوشن ۸K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه، این احساس القا می‌شود که تلکوپ وب چقدر در آسمان کوچک است.

برگرفته از اینستاگرام interstellar_space_ship