دیجیزا/ محققان کانادایی در پژوهشی که به‌منظور کنترل بیماری جهان گیر کووید-۱۹ انجام داده‌اند، موفق شده‌اند امکان درمان این بیماری را به کمک دارویی که برای درمان یک عفونت ناشی از کروناویروس در گربه‌ها ایجاد می‌شود، فراهم آورند.
یافته‌های تحقیقاتی جدید نشان می‌دهند دارویی که برای درمان یک بیماری ناشی از کروناویروس در گربه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، این قابلیت را دارد که از تکثیر ویروس ایجادکننده COVID-19 و ادامه شیوع این بیماری جلوگیری کند.

به گفته محققان دانشگاه آلبرتا که این پژوهش را انجام داده‌اند، دارویی که برای درمان بیماری پریتونیت در گربه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند آنزیم مهم پروتئاز را که مخصوص تجزیه پروتئین‌ها است در SARS-CoV-2 هدف قرار دهد.

به اعتقاد این محققان، داروی فوق که یک مهارکننده پروتئین مبتنی بر دی پپتید است، می‌توانند برای آهسته یا متوقف کردن تکثیر ویروس COVID-19 در انسان استفاده شود.
دانشمندان دانشگاه آلبرتا اظهار داشته‌اند: «پیش‌داروی موسوم به GC376 می‌تواند در بدن گربه‌ها به GC373 تبدیل شده و بدون ایجاد هرگونه سمیت، عفونت فوق را در گربه‌ها کنترل کند. در پژوهشی که در این خصوص انجام شده است، از ۲۰ گربه مورد آزمایش، ۱۹ مورد بهبود یافتند».

بر اساس داده‌های این تحقیق، آنزیم پروتئاز موجود در کروناویروس ایجادکننده بیماری پریتونیت عفونی گربه، با نوعی که در ویروس COVID-19 وجود دارد، دارای مشابهت بسیار زیادی است». همین موضوع کلید اصلی حرکت به‌سوی مهار ویروس کووید-۱۹ است.

به گفته دانشمندان فوق، کارهایی که در بخش‌های مختلف دانشگاه آلبرتا شامل شیمی، بیوشیمی، میکروبیولوژی پزشکی و ایمونولوژی انجام شده است، چارچوب آزمایش‌های انسانی این درمان را تعیین می‌کنند. این اطلاعات توسط انستیتوی فیزیک آمریکا یا AIP منتشر شده‌اند.