در طی یک پژوهش یک ساله محققان از چگونگی روند و علائم تکامل ویروس کرونا پرده برداشته و به اطلاعات جدیدی دست پیدا کردند.
پس از یک سال جمع ‌آوری داده‌ ها از بیش از ۶۳ هزار نفر که در سانفرانسیسکو آزمایش شدند، محققان متوجه شدند که علائم ویروس کرونا چگونه در حال تکامل است. در این راستا، دکتر جان سوارتزبرگ (John Swartzberg) استاد بالینی بیماری ‌های عفونی و واکسن‌ شناسی دانشگاه کالیفرنیا برکلی در این باره گفت: این تکامل جدید همان بیماری که در دلتا و انواع قبلی مشاهده می‌ کردیم نیست.
دکتر سوارتزبرگ در ادامه گفت این مطالعه آنچه را که پزشکان می بینند تایید می کند. این یافته ها شامل ویژگی های خارق العاده ای از نحوه آلوده کردن بدن توسط ویروس امیکرون در مقایسه با سویه دلتا ارائه داد.
او افزود: افرادی که به سویه امیکرون آلوده هستند، بیشتر به بیماری های تنفسی فوقانی مبتلا می شوند که دربر گیرنده  بینی، گلو و احتقان بیشتر در مجاری تنفسی فوقانی می شود. افرادی که در بیمای های قبلی به سویه دلتا مبتلا شده بودند، علائم سیستمیک بیشتری مانند تب و بدن درد داشتند.

مطالعه دریافتند: شایع ترین علامت در طول ابتلا به سویه امیکرون سرفه و گلودرد، احتقان و به ندرت از دست دادن حس بویایی یا چشایی است. دکتر سوارتزبرگ توضیح داد که اگر دوز واکسن تقویت کننده را دریافت کرده باشید فقط دچار گرفتگی راه های تنفسی فوقانی مانند گرفتگی بینی خواهید شد. اگر اصلاً واکسینه نشده اید، لزوماً دچار گرفتگی مجاری تنفسی نخواهید شد ولی در عوض، تب و بدن درد شدیدتر و بیماری بیشتری را تجربه خواهید کرد.

سوزان روجاس (Susan Rojas) یکی از محققان این مطالعات گفت: موضوع دیگری که ما از این مطالعات دریافتیم این است که در پایان پنج روز جداسازی و قرنطینه، تست اکثر افراد همچنان مثبت بوده است. بنابراین، اهمیت ادامه آزمایش بسیار زیاد است. همچنین بررسی داده ها نشان داد که تب در افرادی که داروهای تقویت ‌کننده دریافت کرده‌ اند در مقایسه با افراد واکسینه نشده یا افرادی که دوز اولیه واکسن را دریافت کرده‌اند، کمتر رایج است.
 روجاس در انتها گفت: آنچه می توانیم استنباط کنیم این است که کسانی که دوز واکسن تقویت کننده را تزریق کرده اند علائم احتقان بسیار بیشتری را نشان می دهند. این امر بدان معناست که سیستم ایمنی ویروس را خیلی سریعتر تشخیص داده و پیشرفت آن را سخت تر می کند.