دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا نوعی آدامس تولید کرده‌اند که با داشتن یک پروتئین گیاهی، ویروس کرونا را به دام می‌اندازد و میزان آن درون بزاق را کاهش می‌دهد و به این ترتیب امکان سرایت ویروس به دیگران را کم می‌کند. گزارش تولید این ماده‌ی ارزان قیمت و کاربردی جهت مقابله با شیوع کرونا در مجله‌ی Molecular Therapy منتشر شده است.

همانطور که می‌دانیم ویروس کرونا درون غدد بزاقی تکثیر پیدا می‌کند و زمانی که فرد مبتلا صحبت کند و یا عطسه و سرفه کند، ویروس از دهان وی به بیرون پرتاب می‌شود و به فرد مقابل می‌رسد و وی را مبتلا می‌کند. آدامس تولید شده می‌تواند راهی برای خنثی کردن ویروس موجود در بزاق محسوب شود که به آسانی منبع سرایت بیماری را از بین می‌برد.

واکسیناسیون باعث شده است وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا تغییر کند، ولی هنوز هم سرایت بیماری به افراد جدید در حال ادامه یافتن است. حتی کسانی که کاملاً واکسینه شده‌اند نیز می‌توانند مجدداً به کرونا مبتلا شوند. مطالعات جدید نشان داده است که افراد واکسینه کاملاً مشابه افراد واکسینه نشده می‌توانند منتقل‌کننده‌ی بیماری به دیگران باشند.

محققین دانشگاه پنسیلوانیا قبل از شیوع کرونا در حال مطالعه‌ی پروتئین «ACE 2» جهت درمان افزایش فشار خون بودند. آن‌ها پروتئین مورد نظر را با استفاده از مواد اولیه‌ی گیاهی در آزمایشگاه تولید کردند و امیدوار بودند بتوانند از قابلیت‌های درمانی آن بهره ببرند.

در تحقیقات گذشته مشخص شده بود که پروتئین ACE 2 در شیوع ویروس کرونا نیز اثر دارد. در واقع گیرنده‌های این ویروس در سلول‌های انسانی با پروتئین تهاجمی ویروس کرونا جفت می‌شوند. تحقیقات دیگری نشان داده‌اند که تزریق این پروتئین به بدن افرادی که دچار کرونای شدید شده‌اند، می‌تواند میزان ویروس را در بدن آن‌ها تا حد زیادی کاهش دهد.

محققین دانشگاه پنسیلوانیا علاوه بر تحقیقات مربوط به پروتئین ACE 2، بر روی آدامسی گیاهی نیز مطالعه می‌کردند که بتوانند به کمک آن با پلاک‌های دندان مقابله کنند. ترکیب دانش کسب شده در مورد پروتئین ACE 2 با تکنولوژی مورد استفاده در مورد تولید آدامس گیاهی، دانشمندان را به این نتیجه رساند که شاید بتوانند از آدامس برای خنثی کردن ویروس کرونا استفاده کنند.

آزمایش‌های انجام شده با آدامس تولید شده نشان داد که قرارگیری نمونه‌های بزاق حاوی ویروس کرونا در معرض آدامس باعث غیرقابل تشخیص شدن میزان ویروس موجود در نمونه‌ی بزاق می‌شود.

هر چند این روش هنوز در ابتدای راه توسعه است، ولی اگر آزمایش‌های بالینی نشان‌دهنده‌ی ایمن بودن و کارآمد بودن این روش باشند، می‌تواند امیدی تازه برای از بین بردن همه‌گیری کرونا ایجاد کند.