دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

ژاپن شانس خود را برای استقرار کیوب‌ست روی ماه از دست داد

ژاپن شانس خود را برای استقرار کیوب‌ست روی ماه از دست داد

“آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن” اعلام کرد که اولین ماموریت قمری خود را پس از قطع شدن سیگنال آن هنگام پرتاب در ماموریت “آرتمیس۱” از دست داده است.
به نقل از دیلی میل، ماهواره کیوب‌ست “OMOTENASHI” متعلق به “آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن”(JAXA) هنگام جدا شدن از موشک “سامانه پرتاب فضایی” (SLS) در ماموریت “آرتمیس۱”(Artemis 1) ناسا، به دلیل عدم استقرار مناسب در مقابل خورشید، دچار نقص ارتباطی شد. پنل‌ها به دور از خورشید بودند و این موضوع، مانع از توانایی کیوب‌ست در شارژ باتری‌ها ‌شد.

از آنجا که اعضای گروه نتوانستند کنترل را برقرار کند، مجبور شدند که برنامه‌های فرود روی سطح ماه را کنار بگذارند.

فرود موفقیت‌آمیز OMOTENASHI می‌توانست ژاپن را به چهارمین کشوری تبدیل کند که پس از اتحاد جماهیر شوروی سابق، آمریکا و چین، یک فضاپیما را روی سطح ماه قرار داده است.

“تاتسواکی هاشیموتو”(Tatsuaki Hashimoto)، سرپرست این پروژه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از تصمیم‌گیری برای انصراف از فرود روی ماه، این موضوع را عمیقا تأسف‌آور خواند. به گفته هاشیموتو، هزینه ساخت این کیوب‌ست ۵.۶ میلیون دلار بوده است.

کیوب‌ست OMOTENASHI، یکی از کیوب‌ست‌هایی بود که طی هفته گذشته پرتاب شدند. دو کیوب‌ست دیگر پس از پرتاب، کاملا از سامانه پرتاب فضایی جدا شدند و مأموریت خود را آغاز کردند.

کیوب‌ست “آرگومون”(ArgoMoon) که توسط شرکت ایتالیایی “آرگوتک”(Argotec) ساخته شده است، ماه را بررسی خواهد کرد. کیوب‌ست “بیوسنتینل”(BioSentinel) ناسا نیز یک آزمایش بیولوژیکی را در خود جای داده است که در اعماق فضا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

کیوب‌ست OMOTENASHI، کوچک‌ترین کاوشگر تعیین‌شده برای اکتشاف در ماه به شمار می‌رود. هدف اصلی این کیوب‌ست، آزمایش فناوری‌ها و مسیرهایی بود که به یک فرودگر کوچک امکان می‌دهند تا روی ماه فرود بیاید و در عین حال، سیستم‌های آن از جمله سیستم‌های قدرت، ارتباط و پیشرانه، دست‌نخورده باقی بمانند. همچنین، این کاوشگر قرار بود تا مأموریت ژاپن را به منظور ساختن زیستگاهی در ماه برای فضانوردان این کشور آغاز کند.

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن، مرگ کاوشگر خود را در توییتر به اشتراک گذاشت و نوشت: برای علاقمندان سراسر جهان: اگرچه ما تلاش کردیم OMOTENASHI را بازیابی کنیم و روند فرود را امروز آغاز کنیم اما ارتباط برقرار نشد و ما از عملیات خود برای مرحله فرود منصرف شدیم. با تشکر از همه شما برای همکاری عالی.

کیوب‌ست OMOTENASHI حدود چهار ساعت پس از پرتاب سامانه پرتاب فضایی در چهارشنبه گذشته، زمانی که آرتمیس۱ سرانجام پس از چندین تاخیر مکانیکی و آب و هوایی به پرواز درآمد، از موشک جدا شد. جدایی کیوب‌ست از موشک بدون مشکل بود اما سلول‌های خورشیدی آن نتوانستند عمل کنند زیرا بدنه آن هر چهار تا پنج ثانیه یک‌ بار دور از خورشید می‌چرخید که هشت برابر سریع‌تر از حد فرض‌شده بود.

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن گفت که نمی‌تواند صبر کند تا سلول‌های خورشیدی دیرتر از روز سه‌شنبه بازیابی شوند زیرا در غیر این صورت، آنها فرصت فرود آمدن روی ماه را از دست می‌دهند. این آژانس فضایی، یک گروه ویژه را برای بررسی این شکست تشکیل داده است.

هاشیموتو گفت که پنل‌های خورشیدی کاوشگر در مارس ۲۰۲۳ رو به خورشید خواهند بود و امکان تماس مجدد با آن وجود خواهد داشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *