چین می‌خواهد اولین نمونه سنگ از سیاره مریخ را در سال ۲۰۳۱ به زمین برگرداند. این زمان‌بندی دو سال جلوتر از زمان‌بندی ناسا برای بازگرداندن نمونه‌ای مشابه از سیاره سرخ است. پکن اخیرا از برنامه خود برای این ماموریت پرده برداشته و قدم در مسیر پیچیده و دشواری خواهد گذاشت.
به گزارش خبرگزاری SpaceNews، ماموریت جاه‌طلبانه «تیان‌ون-۳» برای برگرداندن نمونه مریخ به زمین، این هفته توسط «سون زژو»، طراح ارشد ماموریت کاوشگر و مدارگرد مریخی این کشور تبیین شد. پکن می‌خواهد برای جمع‌آوری این نمونه‌ها در اواخر سال ۲۰۲۸ فضاپیمایی به سیاره سرخ بفرستد و بعد در ماه ژوئیه ۲۰۳۱ این نمونه‌ها را به زمین برگرداند.

برگرداندن نمونه‌های مریخ به زمین دشوار است
دلیل فشردگی برنامه چین نسبت به ناسا این است که پکن برخلاف واشنگتن قصد دارد طی یک فرآیند سرراست و ساده نمونه سنگ‌های سیاره سرخ را گردآوری کند. سازمان فضایی چین پارسال نشان داده بود که به فناوری سفر به مریخ و پیاده‌سازی کاوشگر در سطح این سیاره دست یافته است. ولی برگرداندن نمونه به زمین نیازمند گام‌های بیشتری است. نمونه‌ها باید از طریق یک وسیله بالارونده به فضاپیمایی در مدار مریخ تحویل داده شوند تا به سمت زمین برود و کپسول نمونه‌ها را در جو سیاره ما رها کند.
ماموریت‌های ناسا و چین هر دو بسیار پیچیده و مستلزم تحقیق و آزمایش‌های فراوان‌ هستند. البته در نهایت باز هم این احتمال مطرح است که ماموریت در هر مرحله با مشکل روبرو شود. اما اگر مشکلی به وجود نیاید، دانشمندان می‌توانند نمونه‌های به دست آمده از مریخ را در آزمایشگاه‌های پیشرفته زمینی بررسی کنند و دریابند که آیا واقعا حیات در مریخ وجود دارد یا خیر.
چین چند وقتی است که سرمایه‌گذاری در زمینه فعالیت‌های فضایی را افزایش داده و قصد دارد به یک قدرت جهانی در این زمینه تبدیل شود. این کشور امیدوار است که در زمینه استخراج منابع کره‌های دیگر از جمله ماه و مریخ پیشگام باشد و از ائتلاف آمریکا و اروپا عقب نماند.