دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

چین در عمق 10هزارمتری زمین به دنبال چه می‌گردد؟

چین در عمق 10هزارمتری زمین به دنبال چه می‌گردد؟

دانشمندان چینی شروع به حفر حفره‌ای به طول ۱۰۰۰۰ متر (۳۲۸۰۸ فوت) در زمین کرده‌اند که عمیق ترین حفره‌ای است که تاکنون در این کشور حفر شده‌است.

این تیم امیدوار است که با حفاری از طریق ۱۰ لایه سنگ، به صخره هایی از دوره کرتاسه، لایه ای که به سیستم کرتاسه معروف است، دست یابد که قدمت آن به ۱۴۵ میلیون سال می رسد. به گزارش بلومبرگ، این پروژه که روز سه شنبه آغاز شد، می تواند برای شناسایی منابع معدنی و همچنین کمک به ارزیابی خطرات زیست محیطی مانند زلزله و فوران های آتشفشانی مورد استفاده قرار گیرد.

چین در عمق ۱۰‌هزار متری زمین به دنبال چیست؟/ عکس

این حفره اگرچه عمیق است، اما عمیق ترین حفره ساخته شده توسط انسان روی زمین نخواهد بود، در شبه جزیره کولا در شمال غربی روسیه بزرگترین حفره دنیا حفر شده‌است. این پروژه که از ۲۴ مه ۱۹۷۰ تا درست پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ادامه داشت، عمیق ترین شاخه چاله را به ۱۱۰۳۴ متر (۳۶۲۰۱ فوت) زیر سطح دریا رساند.

این تیم متوجه شد که سنگ‌های اعماق زمین بسیار مرطوب‌تر از آن چیزی هستند که انتظار داشتند. قبل از اینکه حفاری‌ها به این نتیجه برسند، دانشمندان فکر می کردند که آب به این عمق سنگ نفوذ نمی کند. آنها همچنین انتظار داشتند لایه ای از بازالت را در زیر گرانیت این قاره بیابند، زیرا این همان چیزی است که در پوسته اقیانوسی پیدا شده است. در عوض، آنها دریافتند که در زیر گرانیت آذرین، گرانیت دگرگونی وجود دارد. از آنجایی که پوسته قاره‌ای تا انتهای آن گرانیت بود، این شواهدی برای تکتونیک صفحه‌ای بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *