چنگدو جی-۲۰ پیشرفته‌ترین جت جنگنده رادارگریز نیروی هوایی چین است. این هواپیما که با نام مستعار “اژدهای نیرومند” (Mighty Dragon) شناخته می شود، در مارس ۲۰۱۷ توسط نیروی هوایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین به خدمت گرفته شد. جی-۲۰ محصول گروه صنعت هوانوردی چنگدو و یکی از پیشرفته‌ترین تسلیحات نظامی چین است.

چین برای نخستین بار در سال ۲۰۱۶ و طی نمایشگاه هوایی ژوهای در گوانگ‌دونگ از جت جنگنده جی-۲۰ رونمایی کرد. پس از جت های جنگنده نسل پنجم اف-۲۲ رپتور و اف-۳۵ لایتنینگ ۲ محصول شرکت لاکهید مارتین آمریکا، جی-۲۰ مایتی دراگون سومین جت جنگنده نسل پنجم جهان است. نیروی هوایی چین در سال ۲۰۲۱ ناوگانی متشکل از ۵۰ فروند جی-۲۰ در اختیار داشت.
 
جی-۲۰ مایتی دراگون رقیبی برای اف-۳۵ لایتنینگ ۲

جت جنگنده رادارگریز اف-۳۵ از ژوییه ۲۰۱۵ خدمت در ارتش آمریکا را آغاز کرده است. سه نوع از این هواپیما وجود دارند که شامل اف-۳۵ای با قابلیت برخاستن و فرود عادی از روی باند، اف-۳۵بی با قابلیت برخاستن از روی باندهای کوتاه و فرود عمودی، و اف-۳۵سی می شوند که در ناوهای هواپیمابر قابل استفاده است. انواع مختلف اف-۳۵ بر اساس توانایی برخاستن از زمین و فرود متمایز می شوند.

لاکهید مارتین از اف-۳۵ به عنوان پیشرفته‌ترین جت جنگنده در جهان با رادارگریزی بالا، حسگرهای پیشرفته، در هم آمیختگی اطلاعات و اتصال شبکه نام می برد.

با این وجود، رقابت سختی با جت جنگنده جی-۲۰ وجود دارد.

این دو جنگنده سابقه رویارویی در دریای چین شرقی را دارند. ژنرال کنت ویلسباخ فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اقیانوس آرام، در مصاحبه با موسسه مطالعات هوافضای میچل به این نکته اشاره داشت که توانایی چین در دفاع از کشور خود افزایش یافته است. توانایی بالای خلبانان چینی در پرواز با جت جنگنده جی-۲۰ نکته دیگری بود که ژنرال ویلسباخ به آن اشاره داشت.

هواپیمایی با طول و عرض زیاد

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت ارو کرنر، جت جنگنده جی-۲۰ دارای بیشینه سرعت ۲۴۶۸ کیلومتر بر ساعت و برد پروازی ۵۹۲۶ کیلومتر است. در مقام مقایسه و بنابر اطلاعات ارائه شده توسط نیروی هوایی پادشاهی استرالیا، جت جنگنده اف-۳۵ای دارای بیشینه سرعت ۱۹۶۰ کیلومتر بر ساعت و برد پروازی ۲۲۰۰ کیلومتر است.

چنگدو جی-۲۰ طولی برابر با ۲۱.۲ متر دارد و فاصله بین دو نوک بال آن ۱۳.۰۱ متر است. این هواپیما می تواند تا ۶۶ هزار پا (۲۰ هزار متر) اوج بگیرد.

بیشینه ظرفیت حمل تسلیحات جی-۲۰ برابر با ۱۱ هزار کیلوگرم است. تسلیحات اصلی این جت جنگنده شامل موشک های هوا به هوای کوتاه و دور برد می شوند.

انواع مختلف جی-۲۰

برخی از انواع قابل توجه این جت جنگنده شامل جی-۲۰ای، نخستین مدل جت، و جی-۲۰اس، نخستین جت جنگنده رادارگریز دو سرنشین، می شوند.

به گفته وب سایت نظامی گلوبال سکیوریتی، چین توانایی توسعه چندین نوع دیگر از این جت جنگنده از جمله بمب افکن، هواپیمای جنگ الکترونیک، و نسخه قابل استفاده در ناو هواپیمابر را دارد.

در ابتدا، مجهز به پیشرانه های روسی ای‌ال-۳۱اف

جت جنگنده جی-۲۰ در ابتدا به پیشرانه های ای‌ال-۳۱اف مجهز بود، اما بنابر گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست، این جت جنگنده ارتقا پیشرانه های خود را تجربه کرده و به پیشرانه توربوفن پس سوز دبلیواس-۱۵ مجهز شده است. به عنوان بخشی از برنامه بومی‌سازی چین، تمام جنگنده های جی-۲۰ به پیشرانه های ساخت این کشور مانند دبلیواس-۱۵ مجهز خواهند شد.

بنابر گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست، ارتقا پیشرانه برای نزدیک کردن عملکرد جی-۲۰ به اف-۲۲ انجام شده است. پیشرانه دبلیواس-۱۵ برای تقویت مانورپذیری و توانایی رزمی جی-۲۰ بکار گرفته شده است.

برچسب قیمت بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون دلار برای هر فروند

بنابر گزارش دیپلمات، در اوایل دهه ۲۰۰۰، هزینه اولیه جت جنگنده جی-۲۰ برابر با ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیون رنمینبی چین یا حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار اعلام شد. بنابر تخمین های ارائه شده در گزارش های مختلف، هزینه این جت جنگنده از آن زمان به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

بنابر گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست، هزینه پژوهش و توسعه جی-۲۰ مایتی دراگون بیش از ۳۰ میلیارد رنمینبی برآورد شده است.