آخرین آمار اعلام‌شده از سوی مرکز ثبت دامنه کشوری ایران نشان می‌دهد بیش از یک میلیون و ۵۱۲ هزار دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده است. این رقم نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته حدود ۱.۱ درصد افزایش یافته است.

پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ازجمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی به‌شمار می‌رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه‌ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز و یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. ازهمین‌رو، این پژوهشگاه آماری دقیق از دامنه‌های ایرانی را به‌دست می‌دهد.

طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، یک میلیون و ۵۱۲ هزار و ۸۸۹ دامنه فعال فارسی ثبت شده؛ این درحالی است که تا پایان بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰، یک میلیون و ۴۹۵ هزار و ۹۱۶ دامنه ثبت شده بود.

از بین پسوندهای ثبت‌شده‌ فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۵۰۴ هزار و ۵۹۳ دامنه‌ فعال در صدر قرار دارد. co.ir با ۴۲۱۹ مورد، دامنه ایران با ۱۵۴۸ مورد و دامنه ac.ir با ۱۱۸۳ دامنه فعال در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

اگرچه علت این افزایش ۱.۱درصدی تعداد دامنه‌های فارسی در طول یک سال گذشته مشخص نیست، اما برخی کارشناسان معتقدند ترس از تحریم‌ها یا واهمه از فیلترینگ ازجمله مواردی هستند که براساس آن، برخی ترجیح داده‌اند تا دامنه خود را به ir تغییر دهند.

البته برخی کارشناسان معتقدند که این رشد حدود ۱۷ هزار موردی، رقمی قابل‌قبول و امیدوارکننده نیست. ثبت دامنه جدید می‌تواند به‌معنای شروع یک کسب‌وکار آنلاین جدید باشد و چنین افزایشی در طول یک سال برای جمعیت ۸۵ میلیونی ایران با ۱.۵ میلیون دامنه فارسی فعال، قابل‌توجه نیست.

به عنوان مثال بیایید این رقم را با کشوری مثل آلمان که جمعیتی برابر با ایران دارد، مقایسه کنیم؛ این کشور بیش از ۱۷ میلیون و ۴۲۰۸ هزار دامنه سرزمینی دارد که در طول یک سال گذشته بیش از ۲۵۹ هزار مورد (۱.۵درصد) رشد داشته است.

در حال‌ حاضر نیز دو تهدید درباره تعداد دامنه‌های فارسی فعال وجود دارد؛ نخست تعطیلی کسب‌وکارهای آنلاین در پی فیلترینگ و محدودیت‌های بلندمدت اینترنت طی چهار ماه اخیر و دیگری، اجباری‌شدن احراز هویت برای ثبت و تمدید دامنه از ابتدای سال آینده.