کیهان عرصه‌ بی‌نهایت‌هاست. بی‌نهایت کهکشان که در هرکدام بی‌نهایت ستاره و سیاره وجود دارد اما در این عرصه شگفت‌انگیز، فقط روی یک سیاره امکان شکل‌گیری حیات هوشمند وجود داشته، یعنی زمین. سیاره‌ای که در بهترین نقطه از منظومه و کهکشان خود قرار دارد. در بهترین فاصله از خورشید، حتی وجود بقیه سیارات منظومه شمسی باعث شده بهترین مدار ممکن برای زمین شکل بگیرد که هم از دردسر سیارک‌ها در امان است، هم بهترین اندازه لازم از انرژی را از خورشید دریافت می‌کند. حتی فاصله ماه با خورشید و با خود زمین هم در شکل‌گیری حیات هوشمند موثر بوده. اما فقط همه این‌ها باعث خاص بودن زمین نمی‌شود. عوامل زیادی در خود سیاره وجود دارد که حیات و استمرار آن‌را رقم زده‌اند و دیوید آتنبرو مستندساز و پژوهشگر معروف که مستندهای بی‌همتایی را ساخته، این‌بار در مستند «سیاره بی‌نقص» به نقش موازنه نیروهای طبیعی در شکل‌گیری حیات روی زمین می‌پردازد. (لینک تماشای رایگان مستند با دوبله اختصاصی)

تمام نیروهایی که در خود سیاره به حیات کمک کرده‌اند در این مستند شگفت‌انگیز، علمی، چشم‌نواز و دقیق مورد بررسی قرار گرفته‌اند. از آتشفشان‌ها تا اقیانوس‌ها، آب‌وهوا و البته خود انسان‌ها. این مستند که محصولی از شبکه «بی‌بی‌سی وان» است به ما نشان می‌دهد چطور عوامل مختلف با جزئیاتی بی‌نظیر، جذاب و البته تماشایی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا سیاره ما بی‌نقص و قابل سکونت باشد. عواملی که اگر هرکدام‌شان کمی بیشتر یا کمتر بودند، امروز سیاره ما فاقد حیات بود. حتی در این مستند سرعت حرکت زمین به‌دور خورشید به عنوان یک عامل مهم نمایش داده می‌شود تا بدانیم حیات در این هستی چقدر نادر و شگفت‌انگیز است و زندگی با این طراحی پیچیده، از خلال عوامل زیادی به دست ما انسان‌های هوشمند رسیده است. این مستند در سایت معروف روتن تومیتوز امتیاز ۱۰۰ درصد را از منتقدان گرفته و کاربران جهانی هم امتیاز ۹ از ۱۰ را به‌ آن داده‌اند. لازم به ذکر است لذت تماشای این مستند ۵ قسمتی وقتی بیشتر می‌شود که آن را با یک دوبله فارسی اختصاصی و حرفه‌ای به صورت رایگان تماشا کنید.

>> لینک تماشای رایگان مستند با دوبله اختصاصی

نکته: اگر از اینترنت خانگی استفاده می‌کنید کافی است با مبلغ بسیار کمی یک اشتراک بخرید تا ضمن دسترسی نامحدود به تمام محتواهای بخش «فیلم و سریال»، اینترنت‌تان هم نیم‌بهاء محاسبه شود.  

این پیشنهادها را هم از دست ندهید:    

.

.

.

.

.