آنا/ رنگ چشمان انسان ممکن نیست واقعاً به رنگ سیاه باشد. چشمان ما تنها به دلیل نور، بازتاب لباسی که به تن داریم یا استفاده از لنز‌های رنگی، سیاه به نظر می‌رسد.
رنگ چشمان ما تا حدود ۳ سالگی در تغییر است و تقریباً در همان زمان تثبیت می‌شود. با این حال، ممکن نیست که چشمان انسانی واقعاً به رنگ سیاه باشد. چشمان ما تنها به خاطر نور، بازتاب لباسی که به تن داریم یا استفاده از لنز‌های رنگی، سیاه به نظر می‌رسد.

چرا امکان ندارد چشمان ما انسان‌ها به طور طبیعی به رنگ سیاه باشد؟
ژن هایمان اجازه اش را نمی‌دهد
۱۶ ژن مختلف هست که مسئولیت رنگ چشمان ما را برعهده دارند. ۲ تای آن‌ها که تأثیرگذارتر از بقیه هستند HERC۲ و OCA۲ نام دارند. این ژن‌ها رنگ چشمان ما را از طریق ملانین موجود در عنبیه‌ی آن‌ها تنظیم می‌کنند. رنگ نهایی ملانین درون چشم‌ها می‌تواند از طیف گسترده‌ای از رنگ ها، مانند آبی و خاکستری باشد، اما تیره‌ترین رنگ ممکن، قهوه‌ای بسیار تیره است، نه سیاه.

احتمالاً دائماً اشک می‌ریختیم
اجسام سیاه رنگ نور بیشتری به خود جذب می‌کنند تا واقعاً سیاه دیده شوند. این نور و انرژی اضافه‌ای که آن‌ها به خود جذب می‌کند، تبدیل به انرژی گرمایی می‌شود. این امر می‌تواند به این معنی باشد که اگر ژن‌هایی داشتیم که به نحوی ما را از چشمان واقعاً سیاه رنگ برخوردار می‌کردند، احتمالاً چشم هایمان برای جلوگیری از گرمازدگی و خشک شدن به اشک زیادی نیاز داشتند.

چشم هایمان در برابر نور مضر مصون نبود
اگر چشم هایمان به رنگ سیاه بود بیرون رفتن در نور شدید روز هم برایمان سخت می‌شد. نور خورشید حاوی پرتو‌های فرابنفش است و اجسام سیاه رنگ معمولاً پرتو‌های فرابنفش بیشتری را به خود جذب می‌کنند تا رنگ‌های دیگر. قرارگیری طولانی مدت در معرض پرتو‌های فرابنفش می‌تواند سلامت چشم هایمان را از بین ببرد و منجر به بروز مشکلاتی مانند آب مروارید یا سرطان پوست شود. گرچه به لطف آرایش ژنتیکی مان، ملانینی که به عنبیه‌ی چشم‌ها رنگ می‌دهند از ما در برابر پرتو‌های فرابنفش محافظت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد ملانین می‌تواند ۹۹/۹ درصد پرتو‌های فرابنفشی که جذب می‌کند را خنثی کند و به این ترتیب چشم‌های ما را از آسیب ناشی از قرارگیری در معرض خورشید حفظ کند.

آیا می‌دانید کمیاب‌ترین رنگ چشم کدام است؟
کمیاب‌ترین رنگ چشم، سبز است. تنها ۲ درصد از مردم دنیا چشمان سبز رنگ دارند. بیماری‌های نادری هم هست که باعث می‌شوند چشم‌ها بر اثر آلبینیسم چشمی به رنگ قرمز یا بنفش درآیند و در برخی هم بر اثر مشکلی به نام هتروکرومی، رنگ دو چشم یکسان نیست.