یکی از اهداف چارچوب جهانی تنوع زیستی، حفظ و بازیابی عملکردها و خدمات اکوسیستم ها است. در این رابطه یک تیم تحقیقاتی بین ‌المللی به سرپرستی مراکز علمی سازگاری با اقلیم سازمان زمین ‌شناسی ایالات متحده (USGS) مشخص کرده ‌اند که کدام خدمات اکوسیستمی بیشتر به تنوع زیستی در آب‌های شیرین وابسته است.

گونه ‌های جانوری و گیاهی در آب ‌های شیرین به ‌ویژه در خطر انقراض هستند. برای مثال، جمعیت جانداران در رودخانه ‌ها، دریاچه ‌ها و تالاب ‌ها دو برابر سریع‌تر از جمعیت موجودات دریا و خشکی در حال کاهش است و بر اساس فهرست در حال انقراض گونه های سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN)، یک سوم گونه های جانوری آب شیرین در معرض انقراض هستند که شامل حدود ۵۹ درصد لاک پشت ها، ۲۰ درصد ماهی ها، ۳۷ درصد از پستانداران و ۳۰ درصد دوزیستان می شود.

انقراض گونه ها همچنین با کاهش زیستگاه ها مرتبط است. بنا به گفته کارشناسان تالاب ها در سراسر جهان بین سال های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۵ به میزان یک سوم کاهش یافتند. به گزارش دیجیزا، کاهشی که سه برابر از دست رفتن مناطق جنگلی است. تنها یک سوم از تمام رودخانه‌های اصلی هنوز می ‌توانند بدون مانع، یعنی بدون سدها یا سایر موانع، به داخل دریا جاری شوند.

سونیا یانیگ (Sonja Jähnig) استاد دانشگاه هومبولت در برلین و سرپرست این مطالعات گفت: انسان ‌ها به آب ‌های دارای تنوع بیولوژیکی وابسته هستند. ضروری اخلاقی برای حفاظت از طبیعت وجود دارد، اما در عین حال باید درک کنیم که ما به شدت به عملکردها و خدمات تنوع زیستی مهم در اکوسیستم ‌های آب شیرین وابسته بوده و نیاز فوری داریم تا از بین رفتن تنوع زیستی را کاهش دهیم.

در ادامه سونیا یانیگ و یک تیم بین المللی بزرگ از محققان و نمایندگان سازمان حفاظت از محیط زیست مهم ترین عملکردهای وابسته به تنوع زیستی آب شیرین را به طور خلاصه شرح دادند. بنا بر این گزارش مهمترین خدمات اکوسیستمی آب های شیرین که نمی توانیم بدون زنده بمانیم، عبارتند از:

غذا: این چرخه بسیار متنوع فقط به ماهی ها محدود نشده و در واقع طیف آن بزرگ است و از حیوانات گرفته تا گیاهان و میکروارگانیسم ها را شامل می شود.
۲) محصولات حیوانی و گیاهی: از مواد آب شیرین برای ساخت اقلام مفید و زینتی مانند لباس های ساخته شده از چرم ماهی، سوهان ناخن از فلس ماهی و قیچی از دندان پیرانا استفاده می شود. از گیاهان آبزی به عنوان مصالح ساختمانی و مبلمان نیز استفاده می شود.

۳) منابع بهداشتی و ژنتیکی: جلبک ها، گیاهان آبزی و محصولات حیوانی از کلاژن های ماهی گرفته تا محصولات ترشحی از پوست قورباغه، همگی در پزشکی و داروسازی استفاده می شود.

۴) ارزش تفریحی: فعالیت های تفریحی که با تنوع زیستی آب شیرین امکان پذیر می شود، خدمات فرهنگی محسوب می شود. شنا و قایق سواری در جایی انجام می شود که کیفیت آب خوب باشد و این موضوع به طور مستقیم با موجودات زنده در داخل آب مرتبط است.

۵) اهمیت برای فرهنگ، مذهب و معنویت: تقریباً همه فرهنگ‌ های اطراف دریاچه ‌ها یا رودخانه ‌های بزرگ دارای آیین‌ها و سنت ‌هایی هستند که به موجودات زنده آنجا مرتبط است.

۶) فرصت های آموزش و پیشرفت تکنولوژی: برنامه های درسی رسمی در مدارس ابتدایی تا فعالیت های فوق برنامه هدفمند برای جوانان همگی به ایجاد ارتباطات و تقویت تعهد مادام العمر به حفاظت از آب شیرین و سرپرستی مسئولانه کمک می کند.

۷) تنظیم آب و هوا: اکوسیستم های آب شیرین برای ذخیره و جداسازی کربن و متان حیاتی هستند.

۸) یکپارچگی حوضه آبریز: گیاهان ساحلی و آبزی سرعت آب را کاهش داده، ثبات منابع را بهبود می بخشند، رسوبات را حفظ کرده و مواد مغذی و آلاینده ها را فیلتر می کنند.

۹) خود پالایی آب و چرخه مواد مغذی: میلیاردها میکروارگانیسم، گیاه، جلبک و جاندار آبزی آب را با فیلتر کردن مواد مغذی اضافی، عوامل بیماری‌زا و آلاینده‌ها تمیز می ‌کنند. این موضوع برای تولید آب آشامیدنی از جمله موارد دیگر بسیار مهم است.

ابیگیل لینچ (Abigail Lynch) پژوهشگر این مطالعات در پایان می گوید: آب ‌های شیرین عمدتاً به‌ عنوان یک منبع مهم درنظر گرفته می شوند تا زیستگاه ویژه و حساس برای تنوع خارق ‌العاده ‌ای از ارگانیسم‌ ها که همه این عملکردها را انجام می ‌دهند و سیاست ‌گذاران می‌ توانند حفاظت از تنوع زیستی را به طور کامل ‌تری در مدیریت آب ادغام کنند.

شرح کامل این مطالعات در مجله تخصصی WIREs Water منتشر شده است.