پیوست/ امروز (۱۸مرداد) و بعد از یک ماه دوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی او با منتشر کردن یک پست در صفحه اینستاگرام خود باعث شد تا کاربران مجددا از این فرصت پیش آمده در مورد گرانی بسته‌های اینترنتی اپراتورهای همراه اول و ایرانسل، چرایی این اتفاق، نتیجه پیگیری شکایت وزارت ارتباطات از این دو اپراتور، کاهش سرعت اینترنت، فیلترینگ و … گلایه کنند. در بین بیش از ۸ هزار کامنت کاربران پای این پست جدید، محمدجواد آذری جهرمی در پاسخ به گلایه یکی از کاربران در مورد وضعیت اسفناک اینترنت و حذف بسته‌های اینترنتی بلند مدت از سمت اپراتورها گفته است که به زودی نتیجه پرونده شکایت از همراه اول و ایرانسل در تعزیرات مشخص می‌شود؛ اما تا آن زمان او پیشنهاد داده که بسته‌های قدیمی و ارزان قیمت اپراتورها، از طریق سایت آنها خریداری شود.

۱۳ تیر ماه سال جاری همراه اول و ایرانسل در یک اقدام هماهنگ بسته‌های پرمصرف خود را حذف و در مقابل آن با تغییر در تعرفه‌ها و تعریف بسته‌های اینترنتی جدید، صدای بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی را بلند کردند. در ادامه این اعتراضها یک روز بعد حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس رگولاتوری در توییتر خود این اقدام اپراتورها را غیرقانونی و به آنها دستور داد تا تعرفه و بسته‌های خود را به حالت قبل از ۱۳ تیر بازگردانند. اما این اتفاق رخ نداد تا اینکه یک روز بعد باز هم فلاح در توئیتی دیگر از ارسال پرونده گران‌فروشی همراه اول و ایرانسل به سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین تعزیرات خبر داد.

در کنار این اتفاق هم در حالی که همراه اول و ایرانسل هیچ واکنشی به اعتراض‌های کاربران و رگولاتوری نشان ندادند، علی ربیعی، سخنگوی دولت در یکی از نشست‌های خبری خود از برخورد با اپراتورهای همراه اول و ایرانسل به دنبال بالا بردن تعرفه‌های بسته اینترتنی خبر داد و گفت که وزارت ارتباطات مکلف شده تا در این زمینه به تخلفات این دو اپراتور رسیدگی کند. بعد از این اظهارات هم وزیر ارتباطات در یک گفت‌وگوی رادیویی از برخورد جدی با این دو اپراتور و در نظر گرفتن جریمه و حتی تمدید نشدن پروانه‌ آنها در آینده‌ای نزدیک خبر داد و اعلام کرد که همراه اول و ایرانسل نمی‌توانند مقررات جاری کشور را زیر سوال ببرند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به گلایه بسیاری از کاربران در مورد بالا رفتن تعرفه و تغییر در بسته‌های اینترنت همراه اول و ایرانسل گفته است که فعلا و تا زمان مشخص شدن جریمه برای این دو اپراتور، بسته‌های اینترنت قدیمی از سایت اپراتورها خریداری شود

بعد از همین سخنان وزیر ارتباطات هم  رئیس دفتر رئیس جمهوری، در نامه‌ای به وزیر دادگستری و  سرپرست وزارت صنعت و معدن و تجارت، به نقل از حسن روحانی خواست تا با این دو اپراتور به دلیل با افزایش قیمت برخورد قانونی لازم صورت گیرد. اما تمام این تهدید‌ها و هشدارها تا اواخر تیر ماه نه تنها هیچ واکنشی از سمت مدیران همراه اول و ایرانسل به دنبال نداشت که حتی باعث نشد آنها تعرفه و تغییر در بسته‌های اینترنتی خود را به حالت اول خود بازگردانند. در نهایت ۲۸ تیر ماه، حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس رگولاتوری اعلام کرد که به دلیل برنگشتن تعرفه‌ها به حالت اولیه پرداخت جریمه ۲ میلیارد تومانی به ایرانسل و همراه اول ابلاغ شده است. هرچند که این حکم و جریمه ۲ میلیاردی هم از سمت بسیاری از کاربران در فضای مجازی به دلیل داشتن درآمد چندصد میلیاردی اپراتورها مورد انتقاد قرار گرفت.

تقریبا ۱۷ روز بعد از اعلام این جریمه و پس از سه هفته سکوت وزیر ارتباطات در فضای مجازی، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه حضور خود در مجلس، از مطرح شدن یک طرح جدید در دولت خبر داد تا اختیار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در برخورد با گرانفروشی اپراتورها افزایش پیدا کند. یک روز بعد از این اظهارت نیز مصوبه رگولاتوری برای گرانفروشی اپراتورها پس از تایید در هیات وزیران چهارشنبه هفته گذشته و در ۴ ماده به تصویب رسید.

حالا هم وزیر ارتباطات امروز (۱۸ مرداد) با اتکا به همین مصوبه در پاسخ با اعتراض کاربران پای پست جدیدش در اینستاگرام گفته است که پرونده شکایت از ایرانسل و همراه اول به تعزیرات ارجاع داده شده و از یکشنبه هفته جاری با مجوز و اختیاری که دولت به رگولاتوری داده جریمه‌های سنگینی در انتظار متخلفان خواهد بود تا به تبعیت از مقررات باز گردند. جهرمی پیشنهاد داده تا زمان رای نهایی تعزیرات و برخورد با این دو اپراتور فعلا کاربران بسته‌های اینترنتی مورد نیاز خود را از سایت‌های اینتنرتی اپراتورها تهیه کنند؛ چرا که به گفته او بسته‌های قدیمی همراه اول و ایرانسل تنها از این طریق قابل دسترس است.