دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

پهپاد نظامی آمریکا پس از ۹۰۸ روز پرواز فرود آمد

پهپاد نظامی آمریکا پس از ۹۰۸ روز پرواز فرود آمد

پهپاد نظامی ارتش آمریکا موسوم به X-۳۷B پس از گذراندن ۹۰۸ روز در فضا و ثبت یک رکورد جدید به سلامت فرود آمد و اکنون با احتساب پروازهای گذشته ۳۷۷۴ روز را در فضا گذرانده و بیش از دو میلیارد کیلومتر را طی کرده است.

  به نقل از آی‌ای، پهپاد نظامی X-۳۷B پس از رکوردشکنی ۹۰۸ روزه در مدار زمین در ششمین ماموریت خود در مرکز فضایی کِنِدی ناسا فرود آمد.

طبق گزارش رسانه‌ها، شاتل فضایی کوچک X-۳۷B با انرژی خورشیدی که آزمایش‌های علمی انجام می‌دهد، رکورد ماموریت قبلی خود را که ۷۸۰ روز طول کشیده بود، شکست.

جیم چیلتون معاون ارشد شرکت بوئینگ که توسعه‌ دهنده این پهپاد است، می‌گوید: از اولین پرتاب X-۳۷B در سال ۲۰۱۰، این شاتل فضایی در حال رکوردشکنی بوده و توانایی بی‌رقیبی را برای آزمایش سریع و ادغام فناوری‌های فضایی جدید به کشور ما ارائه کرده است.

این هواپیمای بدون سرنشین و قابل استفاده مجدد که دفتر قابلیت‌های سریع نیروی هوایی و نیروی فضایی ایالات متحده به طور مشترک آن را اداره می‌کنند، توسط موشک “اطلس ۵” در تاریخ ۱۷ می ۲۰۲۰ در مدار قرار گرفت.

این فضاپیما برای اولین بار میزبان یک ماژول خدماتی بود که شامل آزمایشاتی برای آزمایشگاه تحقیقات دریایی، آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده و سایر موسسات بود.

پهپاد نظامی آمریکا پس از ۹۰۸ روز پرواز فرود آمد

انجام آزمایش‌ها در فضا

ماهواره FalconSat-۸ که با همکاری آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا ساخته شده است، یکی از آزمایش‌هایی بود که X-۳۷B با خود حمل می‌کرد. این پروژه برای گرفتن نور خورشید و تبدیل آن به انرژی الکتریکی جریان مستقیم طراحی شده است و پس از استقرار در مدار در اکتبر ۲۰۲۱ همچنان در مدار زمین فعال است.

همچنین “آزمایش قرار گرفتن در معرض مواد و نوآوری فناوری در فضا”(METIS-۲) یکی از پروژه‌های ناسا روی این پهپاد بود که دانشمندان از داده‌های حاصل از آن برای درک چگونگی تأثیر محیط فضا بر انواع مختلف مواد استفاده خواهند کرد.

یکی دیگر از این آزمایش‌ها نیز بررسی تأثیر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض فضا بر دانه‌های خوراکی بود.

راز ۱۰ ساله

پهپاد نظامی X-۳۷B به مدت ۱۰ سال توسط نیروی هوایی آمریکا مخفی نگه داشته شده بود، اما نیروی فضایی اکنون با افتخار آن را به نمایش می‌گذارد.

این فضاپیما نسخه‌ای از پهپاد X-۳۷A است که ناسا در اواخر دهه ۱۹۹۰ برای پرتاب از شاتل فضایی ایجاد کرد.

از زمان پرواز افتتاحیه این هواپیما در سال ۲۰۱۰، دو فضاپیمای X-۳۷B ساخته شده است که در ابتدا برای ماموریت‌های ۲۷۰ روزه در نظر گرفته شده بودند.

ژنرال چنس سالتزمن، رئیس عملیات فضایی آمریکا می‌گوید: این مأموریت تمرکز نیروی فضایی بر همکاری در اکتشاف فضایی و گسترش دسترسی کم‌هزینه به فضا برای شرکای ما در داخل و خارج از نیروی هوایی را برجسته می‌کند.

همانطور که اشاره شد پهپاد X-۳۷B تاکنون ۳۷۷۴ روز را در فضا گذرانده و در این مدت بیش از دو میلیارد کیلومتر مسیر پیموده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *