پردازنده ۱۶ هسته ای EPYC Genoa Zen 4 با فرکانس بوست ۳.۷ گیگاهرتز و پشتیبانی از PCIe Gen 5.0 و DDR5 مشاهده شد. وب سایت Videocardz تصاویری از این چیپ منتشر کرده که در کنار افشاگری اخیر قرار می‌گیرد.

خانواده سرور تیم سرخ بدون شک قرار است در نسل جدید فوق العاده جذاب باشد زیرا ما شاهد عرضه محصولات بر پایه Zen 4 تا پایان سال هستیم. این سری با اسم رمز Genoa از سوکت کاملا جدیدی با نام SP5 (یا LGA 6096) بهره می‌برد.


 
این نمونه خاص مشاهده شده یک پردازنده EPYC Genoa با ۱۶ هسته، کلاک بوست ۳.۷ گیگاهرتز و توان حرارتی ۱۹۵ وات است. منابع این وب سایت هنوز نمی‌دانند که مشخصات مذکور نهایی هستند یا خیر.

پشت پردازنده به چهار گروه تقسیم شده که هر کدام شامل ۱۵۲۰ پد می‌باشد (این میزان از تمام سوکت AM4 با ۱۳۳۱ پین در کل، بیشتر است). پکیج SP5 بالغ بر ۲۰۰۲ پد بیشتری نسبت به SP3 که در نسل فعلی پردازنده‌های EPYC استفاده شده، در اختیار دارد. افزایش تعداد کانکتورها به علت پشتیبانی از پهنای باند بیشتر DDR5 و PCIe Gen 5.0 ضروریست. همین اتفاق در پلتفرم دسکتاپی تیم سرخ با سوکت آینده AM5 نیز رخ خواهد داد.

اوضاع زمانی جالب‌تر می‌شود که نگاه کوتاهی به زیر حرارت پخش کن بزرگ بیاندازیم. تنها دو عدد از دوازده عدد CCD ممکن در اینجا حضور دارند که یعنی هر CCD همچنان ۸ هسته را ارائه می‌دهد و پیاده سازی کامل ۱۲ CCD نیز تا ۹۶ هسته را به همراه خواهد داشت. تصویر اشعه ایکس مشابه رندر منتشر شده در AMD Accelerated Data Center Premiere Keynote می‌باشد جایی که اولین محصولات سرور ۵ نانومتری نمایش کوتاهی داشتند.


 
اطلاعات مختلفی از جمله مکانزیم نصب، نقشه پین‌ها و غیره سال گذشته در اسناد افشا شده از گیگابایت منتشر شده‌اند.

AMD Genoa برای عرضه در اواخر امسال برنامه ریزی شده، درست قبل از پردازنده‌های مناسب سرورهای ابری EPYC Bergamo با ۱۲۸ هسته Zen 4c. سوکت SP5 البته که از نسل بعدی EPYC 7005 Turin نیز پشتیبانی خواهد کرد، نسلی که انتظار می‌رود زمانی ما بین ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ منتشر شود.