دیجیزا/ اپل در کامپیوترهای جدید آی‌مک از پردازنده‌های گرافیکی AMD Radeon Pro 5000 استفاده می‌کند که سطح جدیدی از قدرت پردازش گرافیکی را ارائه می‌کنند.
   
اپل چند نمونه کامپیوتر رومیزی جدید برند آی‌مک را معرفی کرد؛کامپیوترهایی که از پردازنده‌های مرکزی اینتل بهره‌ می‌برند و شاید آخرین محصولات از این نوع باشند. آی‌مک ۲۱/۵ اینچی و آی‌مک پرو با قابلیت‌های جدید محدودی عرضه شدند. درمقابل، آی‌مک ۲۷ اینچی جدید با قیمت پایه‌ی ۱،۷۹۹ دلار، ستاره‌ی محصولات جدید بود. پردازنده‌ی نسل‌دهمی اینتل، وب‌کم ۱۰۸۰p، پوشش نانو روی نمایشگر و از همه مهم‌تر، پردازنده‌های گرافیکی سری رادئون پرو ۵۰۰۰، همگی کامپیوتر جدید اپل را به گزینه‌ای عالی برای مصرف‌کنندگان تبدیل می‌کنند.

کامپیوتر پایه‌ی آی‌مک ۲۷ اینچی با قیمت ۱،۷۹۹ دلار و نسخه‌ی میان‌رده‌ی ۱،۹۹۹ دلاری، به پردازنده‌ی گرافیکی رادئون پرو ۵۳۰۰ مجهز هستند. این پردازنده‌ی گرافیکی ۶ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6 را به کاربر ارائه می‌کند. البته شاید خریداران نسخه‌های پایین‌رده و میان‌رده از تمامی قابلیت‌های پیشرفته‌ی پردازشی سری پرو ۵۰۰۰ بهره‌مند نشود.

پردازنده‌ی گرافیکی Radeon Pro 5300 به‌اندازه‌ی کافی حرفه‌ای و قدرتمند است و قطعا درمقایسه‌با نسل قبلی خود (پردازنده‌ی Radeon Pro 570X موجود در آی‌مک ۲۰۱۹) قدرت پردازشی بیشتری به کاربر ارائه می‌کند. گفتنی است کاربرانی که وظایف پردازشی سنگینی انجام می‌دهند و نیازهای بیشتری به منابع دارند، شاید خرید نسخه‌های گران‌تر آی‌مک ۲۷ اینچی را در فهرست خریدشان قرار دهند. شاید پرداخت ۲،۲۹۹ دلار و خرید کامپیوتری با پردازنده‌ی گرافیکی قوی‌تر از خانواده‌ی پرو ۵۰۰۰ برای آن‌ها منطقی‌تر باشد.

اپل چهار نسخه‌ی پردازنده‌ی Radeon Pro 5000 را برای کامپیوتر ۲۷ اینچی جدید آی‌مک عرضه می‌کند:

پردازنده‌های سری رادئون پرو ۵۰۰۰ با ریزمعماری RDNA و روش تولید هفت‌نانومتری ساخته می‌شوند و ترانزیستورهای سریع‌تر و کوچک‌تر با مصرف توان کمتری دارند. استفاده از پردازنده‌های جدید قطعا به‌روزرسانی مهمی در کامپیوترهای آی‌مک محسوب می‌شود که سال گذشته از پردازنده‌های مبتنی‌بر پلاریس با روش تولید چهارده‌نانومتری بهره می‌بردند.

پردازنده‌های گرافیکی جدید در کامپیوترهای آی‌مک، خصوصا برای تولیدکنندگان محتوای ویدئویی، کاربردی عالی خواهند داشت. این پردازنده‌ها رمزنگاری و رمزگشایی فایل‌های ۴K و ۸K را در سطح سخت‌افزاری بهینه کرده‌اند و با بهره‌مندی از معماری Navi، قطعا تجربه‌ی بهتری برای تولیدکنندگان محتوا به‌ارمغان می‌آورند.

کامپیوتر جدید ۲۷ اینچی اپل آی‌مک ازلحاظ طراحی تفاوت زیادی با نسل‌های قبلی ندارد و استفاده از پردازنده‌های جدیدتر می‌تواند آن را به انتخابی عالی در دسته‌ی کامپیوترهای رومیزی تبدیل کند. باید منتظر روزها و ماه‌های آتی باشیم تا بررسی‌های عمیق‌تر و بنچمارک‌های کامپیوتر جدید اپل منتشر شوند و اطلاعات بهتری از عملکرد آن در وظایف واقعی دراختیار کاربران قرار بگیرد.