اینتل هفته‌ی گذشته بخشی از برنامه‌های خود را برای پردازنده‌های نسل ۱۴ خود موسوم به Meteor Lake اعلام کرد ولی حالا به نظر می‌رسد در برنامه‌های این شرکت یک تغییر کلیدی ایجاد شده است. به طور مشخص اینتل اعلام کرده بود که این تراشه‌ها توسط کارخانه‌های این شرکت با بهره‌گیری از فناوری ساخت ۷ نانومتری تولید خواهند شد. اما حالا بر اساس گزارش یک منبع معتبر، ظاهرا مدیران اینتل تصمیم گرفته‌اند برای رقابت بهتر با تراشه‌های اپل، ساخت این تراشه‌ها را به شرکت تایوانی TSMC بسپارند تا مانند تراشه‌های سری M1، فناوری ساخت ۵ نانومتری مورد استفاده قرار بگیرد.

همانطور که احتمالا می‌دانید، اپل سال‌ها برای تمام کامپیوترهای مک خود از پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کرد. اما مدیران این شرکت از محدودیت‌هایی که این تراشه‌ها در زمان‌بندی عرضه‌ی نسل جدید مک‌ها ایجاد می‌کردند، راضی نبودند. همچنین مشکلات متعدد تراشه‌های سری Skylake اینتل در سال ۲۰۱۵ هم حجم این انتقادها را افزایش داد و در نهایت تصمیم گرفتند حرکت به سمت بهره‌گیری از تراشه‌های اختصاصی را آغاز کنند.

اگرچه اینتل از سال‌ها قبل می‌دانست که اپل مشغول انجام چنین کاری است، ولی در این زمینه کار چندانی انجام نداد تا بتواند از رقابت تا حد زیادی عقب نماند. به نظر می‌رسد مدیران اینتل انتظار نداشتند که نسل اول تراشه‌های اختصاصی اپل برای کامپیوترهای مک تا این حد عالی باشند و در نتیجه برنامه‌ی مشخصی برای مقابله با این وضعیت نداشتند.

اینتل در ابتدا در تبلیغات مختلف تلاش‌های اپل در این حوزه را به سخره گرفت و مدتی بعد اعلام کرد که می‌خواهد وارد حوزه‌ی تراشه‌های ARM شود. همچنین این شرکت حتی مدعی شد که می‌تواند بار دیگر نظر اپل را برای استفاده از پردازنده‌های این شرکت جلب کند. تمام این اقدامات نشان می‌دهد مدیران اینتل برای مقابله با وضعیت ایجاد از استراتژی مشخصی بهره نمی‌بردند. با این حال در بین این خبرها، مدیران اینتل بارها به واگذاری تمام ظرفیت تولید تراشه‌های خود به شرکت تایوانی TSMC اشاره کرده‌اند که تمام تراشه‌های اپل را تولید می‌کند.

سال گذشته اینتل برای اولین بار اعلام کرد که پردازنده‌های نسل ۱۴ این شرکت با برند Meteor Lake معرفی خواهند شد. مدیران این شرکت می‌گفتند که تراشه‌های موردنظر با استفاده از فناوری ۷ نانومتری کارخانه‌های اینتل تولید خواهند شد. البته اینتل برای این فناوری از اصطلاح اینتل ۴ استفاده می‌کند تا در ظاهر پیشرفته‌تر از فناوری ۵ نانومتری TSMC به نظر برسد.

این شرکت آمریکایی هفته‌ی گذشته از ساخت اولین مدل یکی از تراشه‌های نسل ۱۴ خبر داد. گفته می‌شود Meteor Lake اولین پردازنده‌های مصرفی اینتل با طراحی موسوم به چیپلت هستند. این یعنی اینتل برای ساخت پردازنده‌های موردنظر چندین قطعه سیلیکونی را با فناوری انحصاری Foveros به هم وصل می‌کند تا یک تراشه‌ی بزرگ‌تر ایجاد شود. گفته می‌شود تعداد هسته‌های پردازنده‌ی گرافیکی این تراشه‌ها بیش از ۲ برابر سری Alder Lake و Raptor Lake است که این یعنی از نظر گرافیک حرف زیادی برای گفتن دارند.

روی هم رفته اگر اینتل واقعا تولید تراشه‌های خود را به طور کامل به TSMC واگذار کند، چنین اقدامی نشان می‌دهد که این شرکت از این پس تراشه‌های قابل مقایسه با تراشه‌های ساخت TSMC برنمی‌آید. اگر این خبر به واقعیت تبدیل شود، باید ببینیم تراشه‌های موردنظر اینتل از نظر مصرف انرژی و عملکرد تا چه حد با تراشه‌های اپل قابل مقایسه خواهند بود.

باید خاطرنشان کنیم اپل در حال حاضر روی تراشه‌های سری M2 و M3 هم کار می‌کند و با توجه به اینکه مهم‌ترین مشتری TSMC محسوب می‌شود، زودتر از شرکت‌های دیگر می‌تواند از فناوری‌های ساخت جدید استفاده کند. بنابراین اینتل برای رقابت با این تراشه‌های تازه‌نفس باید چالش‌های زیادی را پشت سر بگذارد.