سخت افزار/ خبر ثبت پتنت هشدار شکستن صفحه نمایش اپل همه را خوشحال کرد اما اگر با دقت به اسناد و مدارک این حق ثبت اختراع نگاهی بی‌اندازیم، متوجه گام بزرگ اپل برای گوشی‌های هوشمند خود خواهیم شد.

جزئیات پتنت هشدار شکستن صفحه نمایش
ساسمونگ از ۲ سال پیش در تلاش برای استفاده از تلفن‌های هوشمند انعطاف پذیر است و اگر نقشه‌های تجاری آن با موفقیت همراه شود، شرکت‌های دیگر هم در این راه قدم خواهند گذاشت. از طرفی همیشه سامسونگ به کپی از اپل متهم می‌شد اما چه می‌شود اگر بگوییم که این‌ بار اپل از سامسونگ کپی برداری خواهد کرد؟ شاید با خود بگویید که این‌ها چه ربطی به حق ثبت اختراع جدید اپل دارد و کاملا حق هم دارید. در ادامه دلیل این استدلال خود را برای شما مشخص خواهم کرد.

اختراع ثبت شده‌ی اپل در مورد صفحه نمایش دستگاه الکترونیکی با مدارهای نظارت با استفاده از مقاومت تشخیص ترک است. اما اگر کمی عمیق‌تر به عکس‌های اسناد این مدرک نگاهی بی‌اندازیم متوجه خواهیم شد که اپل از یک صفحه نمایش انعطاف پذیر با سنسورهای مختلف در امتداد محیط صفحه نمایش خود استفاده کرده است. به طور خلاصه این اختراع می‌تواند مقاومت صفحه نمایش را در امتداد بدنه‌ی دستگاه اندازه گیری کند. سطح بالای مقاومت نشان دهنده‌ی وجود شکافت واقعی در صفحه نمایش می‌باشد و این سیستم می‌تواند حتی محل دقیق شکافت صفحه را نیز مشخص کند.

نمایشگرهای انعطفا پذیر در مقایسه با صفحه نمایش‌های ثابت (با روکش شیشه‌ای) در حالت عادی نیز دچار شکستن می‌شوند. در بسیاری از موارد کاربران نمی‌توانند این شکستگی را تشخیص دهند و به استفاده‌ی خود ادامه می‌دهند و همین موضوع در گذر زمان موجب افزایش آن شکستگی و تحمیل هزینه‌های سرسام آور به صاحب گوشی خواهد شد. اپل در تلاش است تا با این حق ثبت اختراع جلوی ضرر بیش از حد کاربران خود را بگیرد. هر چند که از تئوری تا عمل فاصله‌ی زیادی وجود دارد اما این به معنای شروعی جدید خواهد بود.