جدیدترین نسخه‌ی پیش‌نمایش ویندوز ۱۱ از ابزارک‌های شخص‌ثالث پشتیبانی می‌کند و به‌همین دلیل این قابلیت در آینده می‌تواند جذاب‌تر و کاربردی‌تر شود.
 
برنامه‌ی مسنجر متا اولین ابزارک (Widget) شخص‌ثالثی است که دردسترس کاربران ویندوز ۱۱ قرار گرفته است. البته درحال‌حاضر پشتیبانی از ابزارک‌های شخص‌ثالث فقط برای کاربرانی که جدیدترین نسخه‌ی پیش‌نمایش ویندوز ۱۱ را نصب کرده‌ باشند دردسترس است.

سیستم ابزارک، یکی از قابلیت‌های مهمی بود که مایکروسافت هنگام معرفی ویندوز ۱۱ به آن‌ها اشاره کرد. بااین‌حال، تاکنون فقط ابزارک‌هایی برای برنامه‌ها و خدمات داخلی این شرکت مثل بینگ، نکات ویندوز و تبلیغات GamePass در پنل آن نمایش داده می‌شود. غول فناوری اهل ردموند با انتشار WinAppSDK 1.2 در ماه نوامبر، امکان انتشار ابزارک را برای توسعه‌دهندگان شخص‌ثالث نیز فراهم کرد.

ابزارک مسنجر متا فعلاً در مرحله‌ی پیش‌نمایش قرار دارد و عملکرد آن پایدار نیست. البته ورود این ابزارک احتمالاً مورد استقبال کاربران ویندوز ۱۱ قرار خواهد گرفت و دیدگاه کلی درمورد کارهایی که توسعه‌دهندگان دیگر می‌توانند انجام دهد ارائه خواهد داد.

به‌نوشته‌ی ZDNet، کاربران برای استفاده از ابزارک مسنجر متا، باید جدیدترین نسخه‌ی این برنامه را ازطریق فروشگاه مایکروسافت روی کامپیوتر خود نصب کنند و سپس با انتخاب علامت + دربالای بخش ابزارک‌های ویندوز ۱۱ می‌توان ابزارک مسنجر را اضافه کرد.

مایکروسافت می‌گوید کاربران می‌توانند انتظار داشته باشند در آینده‌ی نزدیک، ابزارک‌های بیشتری برای ویندوز ۱۱ منتشر شود. البته این شرکت هشدار می‌دهد که قابلیت ابزارک‌های شخص‌ثالث احتمالاً عملکرد کاملاً پایداری نخواهد داشت. شایان‌ذکر است برای استفاده از این ویژگی باید بیلد ۲۵۲۸۴ نسخه‌ی پیش‌نمایش اینسایدر سیستم‌عامل مذکور روی کامپیور خود نصب کنید.

با فعال شدن پشتیبانی از ابزارک‌های شخص‌ثالث می‌توان اننظار داشت توسعه‌دهندگان بیشتری نسبت به انتشار ابزارک‌های برنامه‌های خود برای ویندوز ۱۱ اقدام کنند.

درحال‌حاضر امکان دارد هنگام استفاده از ابزارک‌های شخص‌ثالث ویندوز ۱۱، گاهی با مشکلاتی مثل ناپدید شدن ابزارک مواجه شوید. علاوه‌براین اعلان‌های مربوط به ابزارک‌های سنجاق‌شده و سنجاق‌نشده درحال‌حاضر به‌درستی نمایش داده نمی‌شوند.
مایکروسافت همچنین درحال‌کار روی پشتیبانی از برنامه‌های تحت‌وب پیشرو شخص‌ثالث یا ابزارک‌های PWA برای مرورگر اج است. این ویژگی در نسخه‌ی بعدی اج ارائه خواهد شد ولی درحال‌حاضر به‌عنوان یک قابلیت آزمایشی درنظر گرفته می‌شود.

غول فناوری مستقر در ردموند همچنین درحال آزمایش ویژگی مفید دیگری در مرورگر اج است که به کاربران اجازه می‌دهد دو وب‌سایت را به‌طور همزمان در یک پنجره باز کنند.