اگر به خاطر داشته باشید، زمانی که هواوی هنوز تحریم نشده بود و یک برند پر فروش محسوب می‌شد، از تراشه‌های ساخت خود تحت نام Kirin استفاده می‌کرد. با تحریم این شرکت توسط آمریکا دیگر امکات توسعه این تراشه‌ها میسر نبود. حالا اما شایعه استفاده از تراشه های Kirin در سری P60 توسط هواوی تکذیب شده است. با ما همراه باشید.

در سال ۲۰۲۰، دقیقا یک سال از روزی که ایالات متحده، هواوی را در لیست سیاه تحریمی خود قرار داد، وزارت بازرگانی ایالات متحده یک تغییر قانون صادرات جدید در مورد تراشه‌ها را صادر کرد. قانون جدید مانع از این می‌شد که تراشه سازانی که از فناوری‌های آمریکایی استفاده می‌کنند، تراشه ها را به هواوی عرضه نمایند. حتی تراشه‌های Kirin خود این شرکت که توسط واحد تولید تراشه HiSilicon این شرکت طراحی شده بودند، به دلیل قوانین صادرات جدید نمی‌توانند به این شرکت عرضه شوند. بعدها کوالکام مجوزی از ایالات متحده دریافت کرد تا نسخه‌های ۴G آخرین تراشه خود را برای هواوی عرضه کند.

در نهایت، هواوی موجودی تراشه‌های Kirin خود را تکمیل کرد و ایالات متحده به کوالکام اجازه داد تا تراشه‌های قدرتمند اسنپدراگون ۸ پلاس نسل ۱ را به این شرکت عرضه کند، اما این تراشه‌ها برای کار با سیگنال‌های ۴G ساخته شده‌اند. بله، میت ۵۰ و میت ۵۰ پرو که اخیرا معرفی و عرضه شدند، با این چیپست‌ها همراه شده‌اند که به معنای عدم وجود اتصال ۵G در آن‌ها است، اما راهی برای دور زدن این موضوع وجود دارد. شرکتی به نام Soyealink در حال فروش یک قاب برای سری Mate 50 است که به این تلفن‌ها اجازه می‌دهد به سیگنال‌های ۵G متصل شوند.

این کیس‌ها با قیمتی معادل ۱۱۳ دلار فروخته می‌شوند و اتصالات ۵G را از شبکه‌های مستقل زیر ۶ گیگاهرتز برای همه مدل‌های سری میت ۵۰ ارائه می‌کنند. اما اصل موضوع چیز دیگری است. اخیرا شایعاتی مبنی بر بازگشت تراشه‌های Kirin هواوی در سال ۲۰۲۳ منتشر شده بود، اما در بیانیه‌ای که در صفحه Weibo این شرکت منتشر شد (این یک سایت رسانه اجتماعی واقع در چین است)، هواوی عرضه چیپست جدید موبایل Kirin را در سال آینده تکذیب کرد.

شایعه تراشه Kirin جدید برای سری پرچمداران P60 برای سال ۲۰۲۳ در ماه جولای منتشر شد و ظاهرا قرار بود این تراشه با استفاده از فرآیند تولید ۱۴ نانومتری تولید شود. این تراشه‌ها را می‌توان توسط بزرگ‌ترین کارخانه تولید تراشه چین، یعنی SMIC تولید کرد. این کارخانه تولید تراشه به‌ طور تصادفی می‌تواند سفارش‌های هواوی را با یک فرآیند تولید کوچک‌تر از ۱۴ نانومتر تکمیل کند. هرچه گره فرآیند کوچک‌تر باشد، اندازه ترانزیستور کوچک‌تر می‌شود و به تعداد بیشتری از آن‌ها اجازه می‌دهد تا در داخل یک تراشه قرار بگیرند و نتیجتا، به قطعه قدرت و توانمندی بیشتری می‌دهد.

سال آینده، اپل می‌تواند از تراشه A17 Bionic در مدل‌های آیفون ۱۵ پرو که با استفاده از گره فرآیند ۳ نانومتری TSMC ساخته شده‌اند، استفاده کند. اگر هواوی سعی کند با یک تراشه ۱۴ نانومتری به رقابت با اپل برود، قطعا عقب خواهد ماند. بنابراین، منطقی است که هواوی این موضوع را انکار کند، زیرا بسیار بهتر است که از تراشه‌های اسنپدراگون ۴G استفاده کند تا زمانی که ایالات متحده تحریم‌های خود را از هواوی بردارد. این تراشه‌های کوالکام با استفاده از فرآیند تولید ۵ نانومتری پیشرفته TSMC که معمولا ۴ نانومتری نیز نامیده می‌شود (همانند A16 Bionic که در مدل‌های آیفون ۱۴ پرو استفاده می‌شود) ساخته شده‌اند.

به گفته خبرگزاری PhoneArena، همانطور که توسط Android Police گفته شده است، یکی دیگر از مشکلات مهم دیگر در می ۲۰۱۹ رخ داد، زمانی که قرار گرفتن هواوی در لیست نهادهای تحریمی، مانع از همکاری این شرکت با معمار تراشه ARM و عدم امکان استفاده از آن شد. این بخشی از مشکلات تراشه سازی هواوی است که اغلب فراموش شده است. اگر به یاد داشته باشید، ایالات متحده به کوالکام چراغ سبز نشان داده است تا تراشه‌های دارای اتصال ۴G را به هواوی بفروشد.