وینتون سرف به کارآفرینان هشدار داده است که «فقط به‌دلیل جالب‌توجه‌بودن» هوش مصنوعی مکالمه‌محور یا همان چت‌بات، در کسب درآمد از آن عجله‌ای نداشته باشند.

درحالی‌که هوش مصنوعی و به‌خصوص ChatGPT در چند وقت گذشته موردتوجه بسیار زیادی قرار گرفته و سرمایه‌گذاری‌های زیادی روی آن انجام شده است، اکنون «وینتون سرف» که از او به‌عنوان «پدر اینترنت» یاد می‌شود، به کارآفرینان هشدار داده است که «فقط به‌دلیل جالب‌توجه‌بودن» هوش مصنوعی مکالمه‌محور یا همان چت‌بات، در کسب درآمد از آن عجله‌ای نداشته باشند. سرف اعتقاد دارد که این فناوری هنوز به‌اندازه‌ای پیشرفته نیست که بتوان روی آن شرط‌بندی‌های کوتاه‌مدت انجام داد.

سرف با حضور در کنفرانس مانتین ویو، کالیفرنیا، از شرکت‌کنندگان درخواست کرد که برای سرمایه‌گذاری روی هوش مصنوعی مکالمه‌محور فقط به‌دلیل جذاب‌بودن آن، تلاش نکنند. هشدار او در بحبوحه محبوبیت بسیار زیاد هوش مصنوعی ChatGPT منتشر شده است.

نظر پدر اینترنت درباره ChatGPT
او در جریان این کنفرانس با اشاره به هوش مصنوعی Bard گوگل که هفته گذشته معرفی شد، گفت:

«یک مسئله اخلاق‌مدارانه در اینجا وجود دارد که امیدوارم برخی از شما آن را در نظر بگیرید. همه در مورد ChatGPT یا نسخه گوگل از آن صحبت می‌کنند و می‌دانیم که همیشه آن‌طور که می‌خواهیم کار نمی‌کند.»
سرف در ادامه با اشاره به این موضوع که بین چیزی که فناوری می‌گوید انجام خواهد داد و کاری که واقعاً انجام می‌دهد، فاصله بسیار زیادی وجود دارد، گفت:

«اگر فکر می‌کنید با تبدیل‌شدن چیزی به یک موضوع داغ می‌توانید آن را به سرمایه‌گذاران بفروشید، لطفاً این کار را نکنید. متفکر باشید. حق با شما بود که ما همیشه نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که قرار است با این فناوری‌ها چه اتفاقی بیفتد و صادقانه بگویم، بیشتر مشکلات از جانب مردم است و به همین دلیل در 400 سال گذشته تغییر نکرده‌ایم.»
 
او درحالی چنین هشداری داده است که شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری مانند گوگل، متا و مایکروسافت درحال رقابت با یکدیگر در زمینه هوش مصنوعی مکالمه‌‌محور هستند. همچنین اخیراً «بیل گیتس»، بنیان‌گذار مایکروسافت، گفته بود که ChatGPT به‌اندازه اختراع اینترنت مهم است و جهان ما را تغییر خواهد داد. مدیرعامل انویدیا نیز از آن به‌عنوان آیفون دنیای هوش مصنوعی یاد کرده است.

سرف از سال 2005 به‌عنوان معاون رئیس و «مبلغ اصلی اینترنت» گوگل خدمت می‌کند. از او به‌عنوان یکی از «پدران اینترنت» یاد می‌شود؛ زیرا برخی از معماری‌های مورد استفاده برای ساخت پایه اینترنت را طراحی کرده است.