دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

هایپرسونیک چیست که چین آن را می‌خواهد؟

هایپرسونیک چیست که چین آن را می‌خواهد؟

در حالی که جنگی در راه نیست اما ارتش کشورها نمی‌توانند دست از آمادگی بکشند؛ چین نیز در این مسابقه تسلیحاتی ساکت ننشسته‌است و در حال تجهیز ارتش خود است.

اولین گزینه موشکی مافوق صوت چین، DF-ZF است. این کشور در حال آزمایش انواع تجهیزات جنگی مافوق صوت است و حتی یک موشک بالستیک ضد کشتی را آزمایش کرده‌است که در طول نزدیک شدن نهایی خود به هدف با سرعت های مافوق صوت پرواز می‌کند.

وسایل نقلیه مانند DF-ZF، می توانند بر روی انواع موشک های فعلی نصب شوند و برد آنها را تا ۵۰ درصد افزایش دهند و در عین حال سرعت را بهبود بخشند. بیشترین تمرکز بر روی این سلاح‌ها تاکنون روی سطح استراتژیک بوده است، زیرا موشک‌های مافوق صوت می‌توانند سلاح‌های هسته‌ای را حمل کنند.

جدیدترین موشک مافوق صوت چین، DF-27، می تواند تا هاوایی پرواز کند، به دفاع موشکی ایالات متحده نفوذ کند و تهدید خاصی برای ناوهای هواپیمابر ایالات متحده باشد. محققان چینی در گزارش مجله تحقیقاتی می ۲۰۲۳ ادعا کردند که موشک های مافوق صوت این کشور می تواند یک گروه ناو آمریکایی را “با قطعیت” نابود کند.

هایپرسونیکی که چین به دنبال دستیابی به آن است!/ عکس

هایپرسونیک چیست؟

توصیف یک وسیله نقلیه به عنوان مافوق صوت به این معنی است که آن بسیار سریعتر از سرعت صوت پرواز می کند، یعنی ۷۶۱ مایل در ساعت (۱۲۲۵ کیلومتر در ساعت) در سطح دریا و ۶۶۳ مایل در ساعت (۱۰۶۷ کیلومتر در ساعت) در ۳۵۰۰۰ فوت (۱۰۶۶۸ متر) جایی که جت های مسافربری پرواز می کنند. جت های مسافربری با سرعتی کمتر از ۶۰۰ مایل در ساعت (۹۶۶ کیلومتر در ساعت) حرکت می کنند، در حالی که سیستم های مافوق صوت با سرعت ۳۵۰۰ مایل در ساعت (۵۶۳۳ کیلومتر در ساعت) – حدود ۱ مایل (۱.۶ کیلومتر) در ثانیه – و بالاتر عمل می کنند.

سیستم های مافوق صوت برای چندین دهه مورد استفاده قرار گرفته اند. هنگامی که جان گلن در سال ۱۹۶۲ از اولین پرواز خدمه ایالات متحده به دور زمین به زمین بازگشت، کپسول او با سرعت مافوق صوت وارد جو شد. همه موشک‌های بالستیک قاره‌پیما در زرادخانه‌های هسته‌ای جهان، مافوق صوت هستند.

موشک های بالستیک قاره پیما بر روی موشک های بزرگ نصب می‌شوند و سپس در یک مسیر قابل پیش بینی پرواز می‌کنند که آنها را از جو به فضا می‌برد و سپس دوباره به جو باز می‌گردد. نسل جدید موشک های مافوق صوت بسیار سریع پرواز می کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *