در حالی که امروزه هارد دیسک‌هایی با ظرفیت‌های بسیار بالا چون ۲۰ و ۲۶ ترابایت مطرح هستند، توشیبا یک هارد دیسک ۲ ترابایتی جدید با سرعت چرخش ۷۲۰۰ در دور دقیقه و ۲۵۶ مگابایت حافظه کش برای سیستم‌های گیمینگ معرفی کرد. در ادامه با هارد دیسک ۳.۵ اینچی جدید توشیبا بیشتر آشنا می‌شوید.

هارد دیسک جدید توشیبا نسخه جدیدی از سری DT02 برای کامپیوترهای دسکتاپ و استفاده‌های مشابه است که بیشینه نرخ انتقال آن به ۲۱۰ مگابایت در ثانیه می‌رسد. چنین افزایش سرعتی به لطف سرعت چرخش ۷۲۰۰ دور در دقیقه و ۲۵۶ مگابایت حافظه کش ممکن شده است. توشیبا خود ادعا می‌کند مدل ۷۲۰۰ دور در دقیقه DT02 در مقایسه با مدل معمولی ۱۹ درصد سرعت بالاتری دارد.

هارد دیسک دو ترابایتی جدید توشیبا از فناوری Shingled Magnetic Recording (SMR) استفاده می‌کند که در مقایسه با PMR، افزایش ظرفیت پلاترها را ممکن می‌کند. در فناوری SMR خواندن و نوشتن داده‌ها بر روی پلاترهای هارد دیسک پیچیده‌تر است اما امکان دستیابی به ظرفیت بالاتر با همان تعداد پلاتر را ممکن می‌کند.

هارد دیسک‌های SMR سرعت نوشتن پایین‌تری دارند که به ویژه خود را در نوشتن تصادفی با حجم بالا نشان می‌دهد. به همین دلیل برای استفاده‌هایی که با حجم بالایی نوشتن تصادفی سر و کار دارند مناسب نیست.

با این حال هارد دیسک‌های SMR سرعت خواندن پایین‌تری ندارند که باعث می‌شود برای نگه داری داده‌ها و فایل‌ها مناسب باشند. از همین رو هارد دیسک جدید توشیبا هم برای استفاده معمول مناسب است و می‌بایست سرعت بالاتری نسبت به هارد دیسک‌های ۵۴۰۰ دور در دقیقه داشته باشد.

توشیبا خود ادعا می کند هارد دیسک ۲ ترابایتی ۷۲۰۰ دور در دقیقه این کمپانی برای گیمینگ و سیستم های گیمینگ مناسب است.

هارد دیسک دو ترابایتی جدید توشیبا از رابط SATA3.0 با پهنای باند ۶ گیگابیت در ثانیه بهره می‌گیرد. طبق اعلام توشیبا میانگین فاصله خرابی این هارد دیسک‌ها ۶۰۰,۰۰۰ ساعت برآورده شده است.

هارد دیسک ۷۲۰۰ دور در دقیقه دو ترابایتی توشیبا ۲.۹۲ وات انرژی مصرف می‌کند و ۴۵۰ گرم وزن دارد. قیمت هارد دیسک ۷۲۰۰ دور در دقیقه توشیبا ۵۲.۸ دلار است.