فارس/ شرکت نوپای نیوزلندی در حال مذاکره با دومین توزیع کننده بزرگ برق در این کشور است تا زمینه استفاده از فناوری مذکور را فراهم کند.
رویای انتقال بی سیم برق پدیده تازه ای نیست و شرکت امرود در مذاکرات خود با شرکت پاورکو در این زمینه به جمع بندی رسیده است.
فناوری یادشده مبتنی بر نصب دکل های رله بی سیم برق است. البته این دکل ها باید به طور دقیق روبروی یکدیگر قرار داشته باشند تا بتوانند برق را به طور بی سیم منتقل کنند. این فناوری به خصوص در نقاط دورافتاده و صعب العبور قابل استفاده است.
قرار است این فناوری تا ماه اکتبر به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار بگیرد و از آن برای انتقال برق در فاصله دهها کیلومتری استفاده شود. در قالب این سیستم از آنتن های خاص، گیرنده های امواج میکرویو با قابلیت تبدیل این انرژی به برق و برخی ابزار و دستگاه های دیگر استفاده می شود. فرکانس های مورد استفاده در این روش معمولا در فناوری های وای فای و بلوتوث نیز به کار گرفته می شوند.
ایمنی این روش تا بدان حد است که به سایر اشیای محیطی و نیز حیوانات و پرندگان آسیب نمی زند و خللی در پرواز هلکوپترها و هواپیماها نیز ایجاد نمی کند. همچنین پدیده هایی همچون باران، گرد وخاک، مه و غیره نیز تاثیر منفی بر انتقال بی سیم برق ندارد.