دانشمندان در حال بررسی یک فسیل باستانی با نور UV بودند که ناگهان موضوعی جالب آشکار شد. پیشتر اسرار این صدف دریایی ۲۴۰ میلیون ساله پنهان بودند.
 
در دنیای امروزی نور فرابنفش کاربردهای متعددی از روشن کردن پوسترها گرفته تا ضدعفونی کردن اماکن و درخشان کردن جانورانی همچون ومبات (جانور کیسه‌داری شبیه خرس) دارد. حالا نیز نور UV اسرار جذاب مربوط به یک صدف دریایی باستانی را آشکار کرده است. این صدف الگوها و رنگ‌های بسیار زیبایی روی خود دارد که تا پیش از این مشخص نبودند.

انسان با چشم غیر مسلح قادر به دیدن نور فرابنفش نیست؛ اما این نور می‌تواند در هنگام تابش به فسیل‌ها واکنش‌هایی را ایجاد کند. Klaus Wolkenstein، دیرینه‌شناس دانشگاه Gottingen آلمان در حال بررسی فسیل یک صدف دریایی از دوره مزوزوییک بود که ناگهان متوجه این موضوع شد.


الگوهای شکل‌گرفته روی فسیل به رنگ نارنجی، زرد و قرمز هستند و به صورت خطوط صاف، زیگزاگ و مشابه شعله‌های آتش دیده می‌شوند. جالب اینجاست که صدف‌ های دریایی امروزی زیر نور فرابنفش نمی‌درخشند و الگوی خاصی ندارند. حتی در فسیل‌های نسبتا جدید نیز چنین چیزی دیده نمی‌شود.

بنابراین می‌توان گفت که اسرار صدف دریایی باستانی در فرآیند فسیل‌ شدن و در طول میلیون‌ها سال شکل گرفته‌اند. همچنین رنگ این الگوها با توجه به محل شکل‌گیری فسیل متفاوت است.