اخیراً محققان چینی اعلام کردند که چین توانسته نقشه کامل زمین شناسی جدیدی از ماه منتشر کند که شامل جزییات دقیقی از ماه و لایه های سطح آن است.
دانشمندان چینی با استفاده از داده ‌های پروژه اکتشاف ماه و یافته ‌های تحقیقاتی متعدد سازمان ‌های بین‌ المللی، یک نقشه توپوگرافی با وضوح بالا از ماه ایجاد کرده ‌اند. این نقشه جامع زمین شناسی جدید، که در مقیاس ۱:۲،۵۰۰،۰۰۰ ایجاد شده است، دقیق ترین نقشه ماه شناسی تا به امروز است.
این نقشه شامل ۱۲۳۴۱ دهانه برخوردی، ۸۱ حوضه برخوردی، ۱۷ نوع سنگ و ۱۴ نوع ساختار است. این نقشه اطلاعات فراوانی در مورد خاک شناسی ماه و تکامل آن به محققان می دهد. به گفته دانشمندان، این نقشه می تواند به طور قابل توجهی به تحقیقات علمی، اکتشاف و انتخاب محل فرود فضانوردان روی سطح ماه کمک کند.
پژوهشگران و دانشمندان این پروژه در مقاله ای خاطرنشان کردند که نقشه‌ های سطح ‌شناسی ماه اطلاعات جامعی در مورد لایه‌ های ماه، ویژگی ‌های ساختاری، سنگ ‌شناسی و گاه‌ شماری سطح پوسته ماه ارائه می ‌کنند که منعکس ‌کننده تکامل پوسته ماه تحت فرآیندهای آذرین، تأثیرات فاجعه‌ آمیز و فعالیت های آتشفشانی است.

به گفته پژوهشگران، نقشه های ماه شناسی به عنوان ترکیبی از دانش فعلی در زمین شناسی و تاریخ تکامل ماه برای تحقیقات علمی، برنامه ریزی اکتشاف و انتخاب محل فرود ضروری هستند. 
 موسسه ژئوشیمی آکادمی علوم چین این پروژه را همراه با سازمان های دیگری مانند آکادمی علوم زمین شناسی چین، دانشگاه علوم زمین چین و دانشگاه شاندونگ رهبری و اجرا کرده است.
شرح کامل این نقشه ایجاد شده و جزییات تحقیقاتی آن در آخرین شماره مجله تخصصی Science Bulletin منتشر شده و در دسترس علاقه مندان قرار دارد.