پس از لو رفتن اقدام سامسونگ به منظور افزایش عمدی عملکرد پردازش گوشی‌های سری اس ۲۲ در بنچمارک‌ها، حالا خبر رسیده که تلویزیون QN95B Neo QLED TV این شرکت هم تقلب مشابهی را انجام می‌دهد.

طبق گزارش‌ها، جدیدترین تلویزیون QN95B Neo QLED سامسونگ در تست‌های HDR تقلب می‌کند. آنطور که به نظر می‌رسد، مدل جدید تلویزیون Neo QLED سامسونگ از الگوریتم هوشمندانه‌ای برای تشخیص بنچمارک‌های HDR و تنظیم خروجی تصویر برای فریب دادن این برنامه‌ها و ارائه نتایج آزمایشی دقیق‌تر از عملکرد واقعی، استفاده می‌کند.

خوشبختانه، راهی برای دور زدن الگوریتم تقلب کارانه سامسونگ و دریافت نتایج دقیق تست HDR پیدا شده است. اکثر ریویوکنندگان و مراجع صدور گواهی، قابلیت‌های HDR را با استفاده از یک پنجره ۱۰% (یعنی ۱۰% از کل صفحه) آزمایش می‌کنند.

الگوریتم تقلب سامسونگ هم بر همین اساس نوشته شده و زمانی شروع به کار می‌کند که آزمایشی را که روی اندازه پنجره ۱۰ درصد انجام می‌شود شناسایی کند؛ این یعنی نمی‌تواند همه اندازه پنجره‌های مختلف را تشخیص دهد.

با در نظر گرفتن این موضوع، وب‌سایتFlatPanelsHD  کشف کرد که تلویزیون QN95B Neo QLED سامسونگ نتایج آزمایش HDR بسیار متفاوتی را هنگام استفاده از اندازه پنجره ۹٪ به جای ۱۰٪ ارائه می‌دهد.

                                                                                                نتیجه تست با تقلب

                                                                                            نتیجه تست بدون تقلب

بخش نگران‌کننده‌تر قضیه این است که به نظر می‌رسد تلویزیون Neo QLED سامسونگ در هنگام تقلب در بنچمارک‌های HDR، حداکثر روشنایی را تا ۸۰ درصد افزایش می‌دهد. از این رو، برای جلوگیری از آسیب رساندن به نور پس زمینه miniLED، روشنایی نمایشگر از ۱۳۰۰ به ۲۳۰۰ نیت (حتی برای یک لحظه کوتاه) افزایش می‌یابد.

با این حال، بررسی عملکرد دستگاه نشان می‌دهد که تلویزیون Neo QLED سامسونگ در سناریوهای استفاده در دنیای واقعی هرگز به شدت روشنایی ۲۳۰۰ نیت نمی‌رسد. با این وجود به نظر می‌رسد این میزان از افزایش شدت روشنایی در تلویزیون جدید سامسونگ، به طور خاص برای فریب دادن بنچمارک‌های HDR برنامه ریزی شده باشد.

در پاسخ به این موضوع و تقلب صورت گرفته، سامسونگ اعلام کرد به زودی بروزرسانی فریمور جدیدی برای تلویزیون QN95B Neo QLED  ارائه می‌کند.

برای ارائه تجربه مشاهده پویاتر برای مصرف‌کنندگان، سامسونگ بروزرسانی نرم‌افزاری ارائه خواهد کرد که روشنایی ثابت محتویاتHDR  را در محدوده وسیع‌تری از اندازه پنجره فراتر از استانداردهای صنعتی تضمین می‌کند.
هنوز مشخص نیست که این وعده آپدیت نرم افزاری دقیقاً شامل چه چیزی است. سامسونگ با این بیانیه فضایی را برای تفسیر بیشتر ماجرا باقی گذاشت.

گفته‌های این شرکت می‌تواند به این معنا باشد که سامسونگ بجای کنار گذاشتن الگوریتم خود، آن را طوری بروزرسانی خواهد کرد تا تلویزیون QN95B Neo QLED بتواند بنچمارک‌های HDR را در ابعاد پنجره بزرگ‌تر نیز اجرایی کند.