هرچند مرسدس بنز با مجموعه‌ای از مدل‌های جدیدی مثل EQS و EQE به‌سرعت به سمت آیندهٔ الکتریکی حرکت می‌کند اما هنوز برای کنار گذاشتن مدل‌های درون‌سوز پرفروش خود آماده نیست. به همین دلیل، این شرکت حالا نسل جدید کراس‌اوور GLC را معرفی کرده است.

به گزارش پدال، این خودرو که از لحاظ فنی اشتراکات زیادی با نسل جدید C کلاس دارد، با مجموعه‌ای از اصلاحات و ویژگی‌های جدید برای رقابت با کراس‌اوورهایی مثل ب‌ام‌و X3 و آئودی Q5 آماده شده است.

طراحی بیرونی آشنا
هرچند GLC جدید به‌روزرسانی‌های بزرگی در تکنولوژی و تجهیزات داشته اما طراحی بیرونی آن بیشتر تکاملی است تا انقلابی. به همین دلیل، طراحی کلی خودرو کاملاً آشنا به نظر می‌رسد هرچند که حالا جلوپنجره بزرگ‌تر، چراغ‌های جلو تیزتر و چراغ‌های عقب باریک‌تر شده‌اند. از لحاظ ابعاد، جایی که بزرگ‌ترین تغییر رخ داده طول خودرو است که حالا با ۶۱ میلی‌متر افزایش به ۴,۷۱۶ میلی‌متر رسیده است. فاصلهٔ محوری GLC جدید نیز افزایشی ۱۵ میلی‌متری را تجربه کرده و به ۲,۸۸۸ میلی‌متر رسیده است اما عرض خودرو تغییری نداشته و همچنان ۱,۸۹۰ میلی‌متر است درحالی‌که ارتفاع آن‌هم ۴ میلی‌متر کمتر شده است. ضریب درگ نسل جدید این ماشین نیز دودهم نسبت به قبل بهبود پیدا کرده و به ۰.۲۹ رسیده است.

داخل پیشرفته و به‌روز
بدون شک بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها و بهبودهای GLC جدید در داخل آن صورت گرفته است. در اینجا مثل C کلاس جدید، یک نمایشگر بزرگ ۱۱.۹ اینچی تبلت مانند در کنسول میانی قرار گرفته و یک نمایشگر ۱۲.۳ اینچی هم در مقابل راننده جای صفحه آمپر را گرفته است. البته فضای فیزیکی کابین نسبت به نسل قبلی تقریباً بدون تغییر باقیمانده و مهم‌ترین پیشرفت آن افزایش ۷۰ لیتری فضای بار است که مجموع حجم صندوق بار خودرو را به ۶۲۰ لیتر رسانده است. این در حالی است که فضای سر جلو ۱۵ میلی‌متر کمتر شده است.

تکنولوژی‌ها
تمام نسخه‌های نسل جدید GLC به‌صورت استاندارد با تجهیزاتی مثل گرم‌کن صندلی‌ها، اندروید اتو، اپل کارپلی، شارژر بی‌سیم و اسکنر اثرانگشت که پروفایل راننده را ذخیره می‌کند ارائه خواهند شد. علاوه بر این، خریداران می‌توانند هدآپ دیسپلی رنگی و تکنولوژی جدیدی بنام کاپوت شفاف را هم سفارش دهند که دومی نمای مجازی زیر خودرو شامل چرخ‌ها و موقعیت فرمان را روی نمایشگر مرکزی به نمایش درمی‌آورد. به لطف این ویژگی، رانندگی در مسیرهای آفرودی آسان‌تر خواهد شد. همچنین به گفتهٔ مرسدس، سیستم‌های نرم‌افزاری GLC جدید به‌طور منظم از راه دور به‌روزرسانی می‌شوند.

پیشرانه‌ها، فقط چهار سیلندر
نسل جدید کراس‌اوور کامپکت مرسدس در ایالات‌متحده در دو مدل GLC300 و GLC300 4Matic عرضه خواهد شد که هردو از یک پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر توربو با سیستم هیبریدی خفیف ۴۸ ولت استفاده می‌کنند. این موتور ۲۵۸ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند و آن را از طریق یک گیربکس ۹ سرعتهٔ اتوماتیک به چرخ‌های عقب یا هر چهارچرخ تحویل می‌دهد. به گفتهٔ مرسدس، هردو مدل GLC ظرف ۶.۲ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسند و حداکثر سرعت آن‌ها روی ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است.

نسل جدید GLC به لطف پکیج کمک‌راننده که موارد مهمی مثل کروز کنترل تطبیقی، دستیار فرمان و سیستم تشخیص علائم ترافیکی را به همراه دارد، در ایمنی هم بسیار ارتقاء پیدا کرده است. مرسدس همچنین در این خودرو دستیار فعال فاصله را هم بهبود بخشیده است و حالا بجای سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت، تا سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت فعال خواهد بود. مرسدس بنز فعلاً حرفی در مورد قیمت و زمان عرضهٔ نسل جدید GLC نزده است.