آیتو از نسخه فول الکتریک M5 با پسوند e پرده برداشت؛ در این مطلب به معرفی این خودروی الکتریکی جدید خواهیم پرداخت.

 
نام آیتو به چه معناست؟
نام AITO از ترکیب دو واژه Auto و Intelligence اقتباس شده است؛ در واقع، به معنای افزودن هوش و ذکاوت به خودروست.


مگر آیتو M5 الکتریکی نبود؟
آیتو اگر چه تا پیش از این نیز یک خودرو الکتریکی محسوب می شد، چراکه پیشرانه ۱.۵ لیتری بنزینی این خودرو صرفاً وظیفه شارژ باتری ها را بر عهده داشت، اما اکنون نسخه ای از این خودرو بدون پیشرانه بنزینی عرضه شده و به همین دلیل پسوند e به انتهای نام آیتو M5 اضافه شده است و همین امر، وجه تمایز بین نسخه پلاگین هیبریدی آیتو با نمونه فول الکتریکی آن است.

تغییرات ظاهری آیتو M5e

در نمای جلوی آیتو M5e، برخلاف نسخه استاندارد، دیگر خبری از جلوپنجره نیست، چراکه دیگر به ورودی هوا جهت خنک کاری پیشرانه بنزینی نیازی نیست، و سپر خودرو کاملاً تغییر کرده است. دو ورودی هوای عمودی نیز در دو طرف سپر تعبیه شده است که به گفته طراحان، تأثیر مثبتی بر آیرودینامیک خودرو دارد.

نمای کناری و عقب M5e و همچنین طراحی داخلی این خودرو نسبت به نسخه استاندارد دست نخورده باقی مانده است. رینگ های ۱۹ و ۲۰ اینچی نیز برای M5 مشتریان قابل سفارش خواهند بود.

ابعاد آیتو M5e
آیتو M5e دارای طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب برابر با ۴۷۸۵، ۱۹۳۰ و ۱۶۲۰ میلی متر و فاصله محوری آن نیز ۲۸۸۰ میلی متر است.

مشخصات فنی آیتو  M5e
آیتو M5 فول الکتریکی در یک نسخه دوموتوره قابل سفارش گذاری خواهد بود. پیشرانه روی محور جلو قادر به تولید ۲۲۱ اسب بخار و پیشرانه نصب شده روی محور عقب قدرتی در حدود ۲۶۸ اسب بخار تولید می کند. لازم به ذکر است که موتورهای الکتریکی این خودرو دست پرورده کمپانی هوآوی هستند. نکته جالب توجه قابلیت انتخاب صدای پیشرانه و اگزوزهای متفاوت در نسخه تمام الکتریکی M5 به صورت مجازی است.

زمان عرضه
آیتو M5e از ماه سپتامبر در دسترس مشتریان این برند قرار خواهد گرفت.