کوالکام سال گذشته از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۱ رونمایی کرد و مدتی قبل هم مدل پلاس این تراشه از راه رسید. حالا یکی از افشاگران مشخصات اسنپدراگون ۸ نسل ۲ را لو داده که بر اساس آن، به نظر می‌رسد طراحی پردازنده با تغییر گسترده‌ای روبرو خواهد شد.

این افشاگر مشهور مدعی شده که تراشه‌ی موردنظر از فناوری ساخت ۴ نانومتری TSMC و پردازنده‌ی گرافیکی Adreno 740 بهره می‌برد. با توجه به اینکه شرکت TSMC در زمینه‌ی ساخت تراشه‌ها عملکرد بهتری نسبت به سامسونگ دارد، این یک خبر خوب برای کاربران محسوب می‌شود. گفتنی است مدل استاندارد اسنپدراگون ۸ نسل ۱ توسط سامسونگ تولید می‌شود ولی کوالکام تصمیم گرفت برای مدل پلاس از کارخانه‌های TSMC استفاده کند.

همانطور که گفتیم، به نظر می‌رسد پردازنده‌ی این تراشه از طراحی بسیار متفاوتی نسبت به نسل‌های قبلی بهره می‌برد. به طور مشخص این پردازنده از ۴ بخش تشکیل شده است. در این پردازنده قرار است یک هسته‌ی Cortex-X3، دو هسته‌ی Cortex-A720، دو هسته‌ی Cortex-A710 و ۳ هسته‌ی Cortex-A510 انجام وظیفه کنند. به عبارت دیگر قرار است با پردازنده‌ی مبتنی بر طراحی ۱+۲+۲+۳ روبرو شویم. برای مقایسه باید بگوییم که کوالکام از سال ۲۰۱۹ به بهره‌گیری از طراحی ۱+۳+۴ برای تراشه‌های پرچم‌دار خود روی آورده است.

در بین این هسته‌ها، Cortex-X3 و Cortex-A720 هنوز معرفی نشده‌اند. اگرچه استفاده از هسته‌های Cortex-A510 قابل انتظار است، اما بهره‌گیری از هسته‌های Cortex-A710 کمی عجیب محسوب می‌شود. این افشاگر در رابطه با این تصمیم نوشته که کوالکام برای پشتیبانی از معماری ۳۲ بیتی تصمیم گرفته بار دیگر از این هسته‌ها استفاده کند. با وجود اینکه گوگل طی چند سال گذشته برای کنار گذاشتن معماری ۳۲ بیتی فشار زیادی به توسعه‌دهندگان وارد کرده، اما به نظر می‌رسد کوالکام هنوز برای کنار گذاشتن این معماری آماده نیست.

همچنین استفاده از ۳ هسته‌ی کم‌مصرف هم تصمیم جالبی به حساب می‌آید. باید خاطرنشان کنیم تراشه‌های پرچم‌دار فعلی کوالکام، سامسونگ و مدیاتک همگی از ۴ هسته‌ی A510 استفاده می‌کنند. در رابطه با قابلیت‌های مربوط به یادگیری ماشینی و پردازش تصاویر هنوز اطلاعاتی از اسنپدراگون ۸ نسل ۲ فاش نشده است.