طبق تصاویری که توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا (MRO) منتشر شده، مریخ نورد ژورانگ (Zhurong) چین از سپتامبر بدون حرکت بوده است.

مریخ نورد ژورانگ (Zhurong) چین در ماه مه سال ۲۰۲۱ روی سیاره سرخ فرود آمد. در دی‌ماه گفته شده بود که ارتباط دانشمندان با مریخ‌نورد ژورانگ قطع شده است و تصاویری که توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا (MRO) منتشر شده نشان می‌دهد که مریخ‌نورد چینی حداقل در پنج ماه گذشته هیچ حرکتی نکرده و چین تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

دوربین HiRISE مدارگرد تصاویری از مریخ نورد Zhurong را در تاریخ‌های ۱۱ مارس ۲۰۲۲ (۲۰ اسفند ۱۴۰۰)، ۸ سپتامبر ۲۰۲۲ (۱۷ شهریور ۱۴۰۱) و ۷ فوریه ۲۰۲۳ (۱۸ بهمن ۱۴۰۱) گرفته است. با تجزیه و تحلیل موقعیت مریخ نورد در این تصاویر، می‌توان متوجه شد که ژورانگ حداقل از سپتامبر ۲۰۲۲ حرکت نکرده است.


موقعیت مریخ نورد چین در ماه‌های گذشته

از قبل اعلام شده بود که این ابزار تحقیقاتی چهار ماه قبل وارد حالت خواب زمستانی شده است تا بتواند در شرایط سخت زمستانی منطقه Utopia Planitia مریخ استراحت کند. پس از آن، انتظار می‌رفت که مریخ‌نورد تا پاین سال ۲۰۲۲ به اکتشافات خود ادامه دهد. اما مقامات فضایی چین به‌جای ارائه اخبار جدید درباره وضعیت مریخ‌نورد خود، تاکنون هیچ گزارشی درباره آن و اینکه انتظار می‌رود چه زمانی دوباره شروع به کار کند، ارائه نکرده‌اند.

یک منبع، ماه گذشته در گفتگو با نشریه South China Morning Post گفته بود که به نظر می‌رسد طوفان‌های شن قابلیت‌های ژورانگ برای استفاده از صفحات خورشیدی خود به منظور تولید انرژی را ضعیف کرده‌اند.

مریخ به طوفان‌های شن سنگین خود شهرت دارد و فرودگر InSight ناسا نیز به همین دلیل موفق به تولید انرژی موردنیاز خود نشد و مأموریت آن به اجبار در دسامبر سال میلادی گذشته به پایان رسید.

چین با پرتاب ژورانگ به سیاره سرخ، پس از ایالات متحده به دومین کشور جهان تبدیل شد که توانسته با موفقیت یک مریخ نورد را روی مریخ فرود بیاورد. ژوانگ مأموریت سه ماهه خود که شامل کاوش‌های علمی مختلفی می‌شود را با موفقیت انجام داد و حالا باید منتظر بمانیم تا برنامه چینی‌ها برای آن مشخص شود.