آریا/نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد حدود ۵۰ درصد از بیمارانی که به دلیل ابتلا به کرونا شدید در بیمارستان بستری شده‌اند دارای سطوح افزایش یافته‌ای از پروتئینی به نام «تروپونین» هستند که به قلب آن‌ها آسیب می‌زند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، این آسیب شامل التهاب عضله قلب (میوکاردیت)، زخم یا مرگ بافت قلب (انفارکتوس)، محدودیت خون رسانی به قلب (ایسکمی) و ترکیب هر سه علایم است.
این مطالعه که توسط محققان دانشگاه کالج لندن و بر روی ۱۴۸ بیمار مبتلا به کرونا در ۶ بیمارستان لندن انجام شد، بزرگ‌ترین مطالعه‌ای است که تا کنون بهبودی بیماران کرونایی را که دارای سطوح بالای تروپونین هستند، بررسی می‌کند؛ سطوح بالای تروپونین در خون نشان دهنده بروز یک مشکل احتمالی در قلب است.
تروپونین زمانی در خون ترشح می‌شود که عضله قلب آسیب می‌بیند. سطوح افزایش یافته این پروتئین زمانی بروز می‌کند که یک رگ مسدود می‌شود یا التهابی در قلب وجود داشته باشد.
بسیاری از بیمارانی که به دلیل ابتلا به کرونای شدید در بیمارستان بستری می‌شوند در مرحله بحرانی این بیماری یعنی زمانی که بدن دچار واکنش ایمنی اغراق آمیز سیستم ایمنی نسبت به عفونت می‌شود، از سطوح افزایش یافته تروپونین برخوردار می‌شود. تمام بیماران در این مطالعه دارای سطوح افزایش یافته تروپونین هستند. این بیماران پس از ترخیص از بیمارستان، با اسکن ام. آر. آی قلب مورد پیگیری قرار گرفتند تا علل و میزان این آسیب در آن‌ها بررسی شود.
پروفسور ماریانا فونتانا استاد قلب و عروق در دانشگاه کالج لندن (در انگلیس) که همراه با دکتر گراهام کول مشاور قلب و عروق در «کالج امپریال لندن» ریاست این تحقیق را بر عهده داشتند، گفت: افزایش سطح تروپونین با بروز عواقب بدتر در بیماران کرونا همراه است.
وی افزود: بیماران مبتلا به کرونا اغلب دارای مشکلات سلامتی مرتبط با قلب از جمله دیابت، فشار خون بالا و چاقی هستند. در جریان عفونت شدید کرونا، قلب نیز ممکن است به طور مستقیم تحت تأثیر قرار گیرد. روشن کردن این موضوع که قلب چگونه آسیب می‌بیند دشوار است، اما اسکن‌های ام. آر. آی قلب الگو‌های مختلفی از آسیب را نشان می‌دهند که ما را قادر می‌سازد تشخیص‌های دقیق تری ارائه دهیم و درمان‌های مؤثرتری را تجویز کنیم.
ویروس کرونا موسوم به «کرونا» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.
ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸ در همایشی تأکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.
شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ آبان ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا مؤثر عمل کرده است.
انگلیس نخستین کشوری است که واکسن کرونا فایزر را تأیید و شروع به واکسیناسیون کرد.
مشروح این مطالعه در مجله European Heart Journal منتشر شده است.