ایلان ماسک که تا چند ماه پیش منتقد جدی کارمزد ۳۰ درصدی اپ استور بود، اکنون قصد دارد تیک طلایی توییتر را مشروط به پرداخت ماهانه ۱٬۰۰۰ دلار کند.

ایلان ماسک که مدت کوتاهی پس از تصاحب توییتر تا آستانه‌ی جنگی بزرگ با اپل پیش رفت، سیاست‌هایی بحث‌برانگیزتر از همیشه برای شبکه‌ی اجتماعی‌اش در پیش گرفته است. گزارشی از سوی نشریه‌ی اینفورمیشن ادعا می‌کند توییتر به دنبال دریافت ماهانه ۱٬۰۰۰ دلار از کسب‌و‌کارها در ازای اعطای تیک طلایی است.

ایلان ماسک که سابقه‌ی تمسخر اپل را در کارنامه‌ی پرحاشیه‌اش دارد، حتی قبل از رسمی کردن قرارداد تصاحب توییتر، اعلام کرد که این شبکه‌ی اجتماعی برای بقا باید بیشتر از هر زمان دیگری درآمد کسب کند. ماسک حتی در جلسه‌ای با حضور کارکنان توییتر از احتمال ورشکستگی این شرکت خبر داد.

مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس خیلی زود سلاحش را سمت اپل نشانه گرفت. ماسک که قبلاً بارها از اپل به‌خاطر کارمزدهای اپ استور انتقاد و آن را «مالیات بر اینترنت» خطاب کرده بود، در توییتی اعلام کرد اپل به‌عنوان بزرگ‌ترین مشتری تبلیغاتی توییتر، تا حد زیادی تبلیغات در این شبکه‌ی اجتماعی را متوقف کرده است.

انتقاد اصلی ایلان ماسک، تعرفه‌هایی بود که اپل در اپ استور اعمال می‌کند. تولیدکننده‌ی گوشی‌های آیفون از تمامی معاملات انجام‌شده بر بستر اپ استور بین ۱۵ تا ۳۰ درصد کارمزد می‌گیرد. منتقدان کارمزد اپل را ناعادلانه می‌دانند، اما اپل می‌گوید دریافت این هزینه برای ادامه‌ی خدمت‌دهی اپ استور ضروری است.

با وجود رفع سوءتفاهم‌ ایلان ماسک و اپل با دخالت تیم کوک، دوگانگی رفتار مدیرعامل توییتر برای‌مان قابل‌درک نیست. ماسک کارمزد اپ استور را ناعادلانه می‌داند، اما معتقد است که کاربران برای احراز هویت باید ماهانه هشت دلار پرداخت کنند.

بدتر از همه، ایده‌ی حق اشتراک ۱٬۰۰۰ دلاری برای تیک طلایی است. این خبر هنوز به تأیید رسمی توییتر نرسیده، اما اسکرین‌شات‌های فاش‌شده از مکالمات مدیر محصول این شرکت، دیجیزا تأیید پای شایعه‌ها می‌زنند.

شما کاربران گرامی چه دیدگاهی درباره‌ی دوگانگی رفتار ایلان ماسک دارید؟