دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

ماجرای چند جسد در صف زنده شدن! / حضور یک ایرانی در نیتروژن مایع

ماجرای چند جسد در صف زنده شدن! / حضور یک ایرانی در نیتروژن مایع

در نقطه‌ای دوردست، در یکی از بیابان‌های آمریکا، صد‌ها انسان منجمدشده، در انتظار دومین تولد خود هستند.
این بدن‌ها در داخل کیسه‌های عایق حرارتی که درون نیتروژن مایع شناور است، به‌صورت سه‌تایی در فلاسک‌های غول‌پیکر خلاء شناورند. نام این فلاسک‌ها «دِوار» (Dewar) است.

یک آزمایشگاه جسد و سر ۲۰۰ نفر را نگه می دارد به این امید که در آینده بتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

بنیاد تمدید زندگی “الکور” این نوید را ارائه می دهد که علم و فناوری به درجه ای خواهد رسید که می توان فرد فوت شده را به زندگی بازگرداند.

در این راستا الکور کل بدن را با قیمت حدود ۲۰۰ هزار دلار یا فقط سر و مغز را با ۸۰ هزار دلار در فرآیندی به نام کریونیک (سرمازیستی) منجمد می کند. این شرکت در اسکاتسدیل آریزونا واقع شده است، جایی که اجساد برای چندین دهه یا حتی قرن ها در دمای انجماد عمیق ذخیره می شوند. این بنیاد در سال ۱۹۷۲ توسط لیندا و فرد چمبرلین پس از ملاقات این زوج در یک کنفرانس کریونیک در اوایل سال ۱۹۷۰ تأسیس شد.

لیندا چمبرلین گفت: «اهداف ما راه اندازی سازمانی بود که بتواند جان مردم را نجات دهد و به آنها فرصتی دهد تا سلامت و عملکرد خود را بازیابی کنند.»

وی افزود: «اگر می دانستیم چقدر سخت است، شاید برای انجام آن تلاش نمی کردیم. اما وقتی شما کاری را درباره نجات جان انسان ها شروع می کنید، نمی توانید آن را رها کنید.»

الکور اجساد را با کاهش تدریجی دمای بدن و ذخیره آنها در محفظه های غول پیکر نیتروژن مایع در دمای ۱۹۶- درجه سانتیگراد حفظ می کند. در یک روش معمولی، قبل از اینکه خون با محلول «محافظ برودتی» جایگزین شود، بدن در یخ بسته بندی شده و منجمد می شود تا تشکیل کریستال یخ متوقف شود. حامیان کریونیک بر این باورند که مرگ یک فرآیندی بر مبنای زوال است نه صرفاً لحظه ای که قلب می ایستد. اما مدت‌هاست که این صنعت به عنوان علم کلاهبرداری یا حتی تقلب رد شده است. یکی از جسدهایی که الکور در دست دارد، نوزاد مادرین ناواراتپونگ، معروف به آینز است که در سال ۲۰۱۵، درست قبل از تولد سومین سالگردش، بر اثر سرطان مغز درگذشت.

بدفورد، اولین و قدیمی‌ترین انسانی است که منجمد شده است. از زمانی که او پیشگام این حرکت شده، تاکنون صد‌ها نفر با امید به زندگی در آینده، به او پیوسته‌اند.

جیمز بدفورد، اولین و قدیمی‌ترین انسان منجمدشده

 باب نلسون، در حال آماده‌سازی بدن بدفورد برای غوطه‌ور‌سازی در نیتروژن مایع در سال ۱۹۶۷

مرحله پوشاندن مجدد بدن بدفورد برای انتقال به کپسول جدید نیتروژن مایع
در این مرکز، برخی تنها مغز و یا سر و برخی، چون بدفورد، تمامی بدن خود را منجمد کرده‌اند.

 
کارلوس موندراگون، رئیس شرکت الکور، در کنار مخزن حاوی جسد منجمدشده روکو شیاولو استرالیایی

نریرات و ساهاتورن اهل تایلند تصمیم گرفتند که مغز دختر مرحوم خود را حفظ کنند. آینز تحت ۱۰ عمل جراحی، ۱۲ دور شیمی درمانی و ۲۰ دور پرتودرمانی قرار گرفت، اما نتوانست سرطان را شکست دهد. ساهاتورن با درک اینکه هیچ امیدی برای درمان دخترش وجود ندارد، شروع به تحقیق در مورد کریونیک کرد، به این امید که همسرش را متقاعد کند که می تواند زندگی جدیدی را به دخترشان در آینده ارائه دهد.

او در مستند نتفلیکس گفت: «این راهی بود که می تواند او را زنده نگه دارد… ما باید او را نگه داریم.»

در ابتدا، تمام خانواده با این ایده مخالف بودند، اما ساهاتورن ماه‌ها وقت گذاشت تا آنها را متقاعد کند. «آیا می‌توانیم روند مُردن را متوقف کنیم؟ بله. باورتان می‌شود که می‌توانیم جلوی آن را بگیریم؟ این خواسته‌ای است که باید به خانواده‌ام نشان دهم. من ماه های زیادی را صرف تلاش کردم تا همسرم را متقاعد کنم که سرانجام موافقت کرد.»

این زوج شروع به ضبط ویدیویی برای دخترشان کردند تا در آینده شاهد آن باشند. در همین حال، تیمی از الکور برای زمانی که آینز درگذشت به تایلند پرواز کرد. برای موفقیت هر چه بیشتر کریونیک، متخصصان می گویند که بهتر است فرآیند انجماد را ظرف ۶۰ ثانیه پس از توقف ضربان قلب آغاز کنید. این بدان معنا بود که خانواده آینز شاهد پایین آمدن درجه بدن فرزند خود بودند؛ قبل از اینکه بدن او یخ بزند و به آریزونا منتقل شود.

نریرات گفت: «به او گفتم، برگرد و دوباره دختر من باش. مامان تو را خیلی دوست دارد.»

یک ایرانی در میان اجساد فریز شده!
جالب است بدانید، یک ایرانی به نام فریدون اسفندیاری هم درمیان این اجساد حضور دارد. اسفندیاری متولد ۲۳ دیجیزا ۱۳۰۹ در بروکسل است که در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۷۹ در نیویورک درگذشت. وی نویسنده، معلّم، فیلسوف، نظریه‌پرداز ترابشریت، مشاور و آینده‌پژوه بود. او همچنین تعدادی کتاب با موضوعات تخیلی به چاپ رسانده‌است.
 
منابع: خبرآنلاین / مقالات مرتبط در ویکی پدیا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *