اخیراً یکی از کاربران یوتیوب یک لپ تاپ متفاوت بر پایه رزبری پای (Raspberry Pi) و با شکلی عجیب طراحی نموده که توجه بسیاری از علاقه‌مندان تکنولوژی را به خود جلب کرده است.

همانطور که می‌دانید بردهای رزبری پای (Raspberry Pi) کامپیوترهای کوچکی هستند که کاربردهای بسیار وسیع و متفاوتی می‌توان برای آن‌ها متصور شد. هر روز مهندسین، دانشمندان و حتی علاقه‌مندان سخت افزار استفاده‌های گوناگونی برای این کامپیوترهای منبع آزاد (Open Source) ایجاد می‌کنند و با دیگر کاربران به اشتراک می‌گذارند.

اخیراً فردی به نام Daniel Norris لپ تاپی بر پایه‌ی رزبری پای با نام Chonky Palmtop طراحی کرده که به دلیل طراحی عجیب و غریبش خبرساز شده است. این محصول یک سیستم لپ تاپ‌مانند ضخیم است که یک کیبورد ارگونومیک را در خود قرار داده است.


ایده‌ی این لپ تاپ زمانی به ذهن Norris خطور کرد که در حال کار با آیتم‌هایی از قبیل یک نمایشگر لمسی ۷ اینچی، چند باتری و یک کیبورد روی میز خود بود و متوجه شد تمام این قطعات از نظر اندازه به هم نزدیک هستند. سپس وی تصمیم گرفت تمام این قطعات را با هم ترکیب کند و یک سیستم جمع‌وجور بسازد.

لپ تاپ Chonky Palmtop دارای یک نمایشگر لمسی ۷ اینچی، رزبری پای ۴ (Raspberry Pi 4) و یک کیبورد Corne Classic است. این دستگاه از پورت اترنت پشتیبانی می‌کند، توسط یک پورت USB-C (با قابلیت شارژ سریع) شارژ می‌شود و از ۴ پورت USB (2 عدد USB 2.0 و دو عدد USB 3.0) بهره می‌برد.

در حال حاضر مشخص نیست عمر باتری این لپ تاپ چه مقدار است، اما حتی اگر لازم است همیشه آن را به برق متصل کنیم باز هم می‌تواند محصول بسیار کاربردی باشد و به لطف منبع آزاد بودن این دستگاه شما هم می‌توانید آن را برای کاربرد خاص خود شخصی‌سازی کنید.

آقای Norris اخیراً آموزش کلی ساخت، قطعات مورد نیاز و فایل‌های STL لازم برای پرینت سه‌بعدی بخش‌های مختلف آن را در Gitlab به اشتراک گذاشته است. البته در نظر داشته باشید ساخت این محصول ممکن است برای تازه‌واردان به دنیای رزبری پای پیشنهاد نشود، اما یک کاربر با تجربه می‌تواند به راحتی از دستورات Norris استفاده کند و Chonky Palmtop مخصوص خود را بسازد.

همچنین باید توجه داشته باشید این لپ تاپ در حد یک نسخه‌ی مفهومی و اولیه است و به همین دلیل هنوز برای بهبود جا دارد، اما در حال حاضر برای کاربردهای معمولی بسیار کارآمد است.

نظر شما در مورد لپ تاپ جالب و متفاوت طراحی شده توسط Daniel Norris چیست؟ آیا شما هم تاکنون با بردهای رزبری پای سیستمی قابل حمل و کاربردی طراحی کرده‌اید؟