‌وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به افزایش تولید خودرو توسط خودروسازان داخل و پیش‌بینی پنج مسیر برای کاهش قیمت تمام شده، قیمت تمام‌شده خودرو برای خودروساز در حال کاهش است.

سیدرضا فاطمی‌امین امروز در حاشیه مراسم روز ملی صنعت و معدن که در سالن اجلاس سران برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ در یکی دو هفته گذشته با حمله‌های نرم‌افزاری به صنعت فولاد مواجه بودیم لذا این نگرانی ایجاد شد که مبادا در ثبت‌نام قرعه‌کشی خودرو نیز اتفاقی رخ دهد، بنابراین شرکتی که نرم‌افزار ثبت‌نام خودرو را ایجاد کرده است ملزم شد قبل از دور جدید ثبت‌نام خودرو، گواهی امنیت نرم‌افزاری را دریافت کند و به عبارتی مجوزهای امنیتی را داشته باشد تا احیاناً مشکلی ایجاد نشود.

وی افزود: هیچگونه اختلال امنیتی در سامانه تخصیص یکپارچه خودرو وجود نداشته است و اقدام ما برای الزام کسب مجوزهای امنیتی با توجه به نگرانی از حملات سایبری بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه به غیر از خودرو قرار است واردات چه کالاهایی آزاد شود؟ گفت: معیارهای آن مصوب شده و به زودی کالاهایی که قرار است واردات آن آزاد شود نیز مشخص می‌شود.

وی اظهار داشت: برای این کار دو مرحله وجود داشت یکی اینکه کالاهایی که نباید واردات آن وارد شود مشخص شود و بر مبنای آن معیار کالاهای وارداتی نیز مشخص خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت  همچنین در مورد قیمت تمام‌شده خودرو بیان داشت: در برخی خودروها قیمتی که تولیدکننده عرضه می‌کند پایین‌تر از قیمت تمام‌شده است بنابراین وقتی قیمت تمام‌شده کاهش می‌یابد زیان خودروساز در عرضه کاهش می‌یابد و عملاً خودروساز به افزایش تولید و عرضه تشویق می‌شود.

فاطمی‌ امین افزود: در سال گذشته قیمت تمام‌شده برخی خودروها برای خودروسازان بالاتر از قیمت فروش بود اما اکنون با توجه به افزایش تولید و ۵ مسیر برای کاهش قیمت تمام شده، قیمت تمام‌شده خودرو برای خودروساز در حال کاهش است.

ادامه دارد…