فضاپیمای ترابری Progress MS-20 که صبح پنجشنبه از مرکز فضایی بایکونور پرتاب شده بود، امروز به ایستگاه فضایی رسیده و قرار است در آن پهلوگیری کرده و به بدنه اصلی متصل شود.

به گزارش دیجیزا، فضاپیمای ترابری جدیدی که حامل اقلام و مواد غذایی و تجهیزات علمی مورد نیاز فضانوردان بود، روز پنج شنبه به مدار زمین اعزام شده و قرار است ساعت ۱۱ و ۴۷ دقیقه صبح امروز به وقت مسکو به ماژول Zvezda بخش روسیه ایستگاه فضایی بین المللی متصل شود. انتظار می رود این فضاپیمای ترابری به مدت شش ماه در ایستگاه بماند.

بر اساس گزارش آژانس فضایی روسیه، Progress MS-22 بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کیلو گرم محموله را به ایستگاه فضایی بین المللی حمل خواهد کرد که شامل ۷۲۰ کیلوگرم سوخت، ۴۲۰ لیتر آب، ۴۰ کیلوگرم نیتروژن و حدود ۱۳۵۴ کیلوگرم محموله خشک ، تجهیزات و مواد مختلف، از جمله موارد آزمایشی می شود.

نکته هیجان انگیز رسیدن این محموله به ایتستگاه فضایی برای فضانوردان مقیم آن، تنوع منوی غذایی آن ها پس از رسیدن این محموله است زیرا در این فضاپیما برای فضانوردان مواد غذایی متعددی مانند دمنوش گل گاوزبان، گوشت دودی شده، پوره سوپ کدو تنبل و پنیر، گوشت بره، گوشت خوک، مرغ ، سس سفید، ماهیان خاویاری و کپور ارسال شده است. همچنین انواع آب میوه، چای، قهوه، کاکائو و شیر نیز در محموله فوق وجود داشته و فضانوردان همچنین جیره میوه خشک و آجیل، کلوچه و دسر میوه دریافت خواهند کرد. این فضانوردان همچنین امیدوارند غافلگیر شده و هدایایی از بستگان خود دریافت کنند.

 فضاپیمای Progress MS یک فضاپیمای بدون سرنشین روسی است که به طور خاص برای سرویس دهی به ایستگاه های مداری ساخته شده است. در خاتمه گفتنی است  از این فضاپیما برای تحویل محموله های مختلف (سوخت، تجهیزات علمی، اکسیژن، آب، غذا و غیره) به ایستگاه فضایی بین المللی و همچنین برای انجام مانورهای تنظیم مدار استفاده می شود.