دیجیزا

آخرین اخبار فناوری و تکنولوژی جهان

فضانورد سابق ناسا بار دیگر به سنای آمریکا راه یافت

فضانورد سابق ناسا بار دیگر به سنای آمریکا راه یافت

مارک کلی(Mark Kelly)، فضانورد سابق ناسا بار دیگر به مجلس سنای ایالات متحده آمریکا راه یافت.

  به نقل از اسپیس، این سناتور آریزونایی، موفق به شکست بلیک مسترز(Blake Masters)، رقیب جمهوری‌خواه خود شد.

آسوشیتدپرس، ان‌بی‌سی نیوز و سایر سازمان‌ها گزارش کرده‌اند که مارک کلی، سناتور فعلی دموکرات ایالت آریزونا، رقیب جمهوری‌خواه خود بلیک مسترز را شکست داده است.

طبق گزارش ان‌بی‌سی نیوز که در حال حاضر هیچ راهی برای پیروزی مسترز نمی‌بیند، جمعه شب(۱۱ نوامبر)، کلی با بیش از ۱۲۰ هزار رای و حدود ۳۹۴ هزار رای باقی مانده برای شمارش، از رقیب خود جلو زد.

کلی این خبر را از طریق توییتر خود جشن گرفت و از شهروندان آریزونا تشکر کرد.

او اولین بار در سال ۲۰۲۰ به مجلس سنا راه یافت و تبدیل به چهارمین فضانورد سابق ناسا شد که توانسته در کنگره آمریکا یک کرسی کسب کند. او در سال ۲۰۲۰، مارتا مک‌سالی (Martha McSally) جمهوری‌خواه را شکست داد.

کلی در سال ۱۹۹۶ به عنوان یک کاندیدا برای فضانوردی به ناسا پیوست و با برادر دوقلویش اسکات هم کلاس شد. مارک کلی در مجموع ۵۴ روز را خارج از زمین در چهار ماموریت شاتل فضایی گذرانده که آخرین مورد از این ماموریت‌ها در سال ۲۰۱۱ انجام شد.

او در همان سال از ناسا بازنشسته شد اما نقشی کلیدی در ماموریت حماسی ۱۱ ماهه برادرش اسکات در ایستگاه فضایی بین‌المللی ایفا کرد که از اواخر مارس ۲۰۱۵ تا اوایل مارس ۲۰۱۶ ادامه داشت. دانشمندان داده‌های پزشکی و فیزیولوژیکی این دو برادر دوقلو را جمع‌آوری کردند که یکی در فضا و دیگری روی زمین حضور داشت تا اثرات ماموریت‌های فضایی طولانی را بر بدن انسان بسنجند.

اسکات کلی در ماه آوریل سال ۲۰۱۶، اندکی پس از پایان ماموریتش، از ناسا بازنشسته شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *